ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2007’den bu yana en yüksek seviyesinde

Merhabalar,

ABD 10 yıllık tahvil getirisi, özellikle ABD hükümetinin kapanmasının önlenmesi nedeniyle tetiklenen bir satışla pazartesi günü %4,689’a yükseldi.

Getiri, %4,686 olan geçen haftanın seviyesini aşarak, baz puanda 12 baz puan kadar yükseldi.

ABD tahvil piyasasındaki satış, yatırımcıların faiz oranlarının yönü konusunda Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasında ipucu aramasının ardından hız kazandı. ABD hisse senetleri değer kaybetti.

Beş yıl vadeli tahvillerden 30 yıl vadeli tahvillere kadar olan getiriler gün içinde 10 baz puan yükseldi. 10 yıllık referans tahvilin getirisi, Powell ve aynı zamanda Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’ın da katıldığı bir toplantı sırasında %4,7 ile 2007’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. ABD hükümetinin kapanmasının engellenmesi, yatırımcıların Fed’den Kasım ayında faiz artırımına yönelik bahislerini artırmasına neden olarak küresel tahvil satışının ivme kazanmasına yol açtı. Şimdi, Kasım ayı faiz artışı için yaklaşık olarak üçte birlik bir olasılık görüyorlar, bu da Cuma günü fiyatlandırılan %25’lik olasılığın üzerine çıktı.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın