ABD Tarım Dışı İstihdam Şoke Etti! Beklentinin Çok Üzerinde Geldi

Merhabalar,

ABD’de Eylül ayına ilişkin istihdam verileri yayımlandı. Fed’in enflasyon hamleleri için kritik görülen verilerde analistlerin tahminleri sonuca yaklaşamadı bile…

 

 

ABD’de tarım dışı istihdam Eylül’de 336 bin arttı.

 

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi artışın 170 bin olması yönündeydi. Ankette işsizlik oranı beklentisi de yüzde 3,7 olarak belirlenmişti.

 

Tarım dışı istihdam verisi öncesinde gelen veriler karışık bir istihdam piyasası görünümüne işaret etmişti.

 

ADP verilerine göre ABD’de şirketler Eylül ayında 2021 başından bu yana en düşük seviyede yeni istihdam yarattı. Ağustos ayında 180 bin artış kaydeden özel sektör istihdamı geçen ay yalnızca 89 binlik artış yaşadı. Veriler işgücü talebinin birçok sektörde yavaşladığını gösterdi.

 

ABD’de açıklanan ISM hizmet endeksi de Eylül ayında 53,6 ile bu yılın en düşük seviyesine indi ve Fed’e dair endişelerin azalmasını destekledi.

 

İstihdam verisi iş gücü piyasasının güçlü olduğuna işaret etti. ABD Merkez Bankası (Fed), para politikasının faizde çizeceği yöne ilişkin istihdam piyasası kritik önem taşıyor. Verinin güçlü gelmesi sıkılaştırmaya rağmen iş gücü piyasasının henüz soğumadığını ortaya koyuyor.

 

İŞSİZLİK SÜRPRİZ YAPTI

 

Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,8 seviyesinde kaldı. Piyasa beklentisi işsizlik oranının yüzde 3,7’ye gerileyeceği yönündeydi.

 

Ortalama saatlik kazançlarda aylık bazda yüzde 0,21 artış olurken, yıllık artış yüzde 4,15 seviyesinde açıklandı. Beklentiler aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,3 artış olacağına işaret ediyordu.

 

PİYASA NASIL TEPKİ VERDİ?

 

Gelen veriler sonrası Bitcoin ve dolar endeksinin tepkisi şu şekilde:

 

ABD’den gelen veriler, gelinen noktada ‘yüksek faiz, güçlü dolar’ temasıyla dünyadaki para birimlerini, borçlanmaları etkiliyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, ‘kelebek etkisi’ fırtına yaratıyor.

 

ABD tarım dışı istihdam verisi sonrasında euro/dolar 1.05171’i gördü. Dolar Endeksi 106 seviyelerinden 106,40’a fırladı.

 

Veri öncesi yatay bantta hareket eden altının ons fiyatı, 1819 dolardan 1810 dolara kadar geri çekilerek gün içi en düşük seviyesini gördü. Sarı maden, şu dakikalarda yüzde 0,24 kayıpla 1815 dolarda işlem gördü. Dolar/TL, yatay seyrini korurken; gram altın ons altındaki düşüşün etkisiyle 1607 liraya kadar çekildi.

 

ABD’nin 2 yıl vadeli Hazine kağıdında getiri yüzde 5,11’e, 30 yıl vadeli tahvilde getiri yüzde 4,96’ya yükseldi.

 

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine kağıdında getiri yüzde 4,75’ten 4,81’e çıktı.

Güçlü ABD istihdam verisinin euro ve GBP’yi dolar karşısında zayıflatması bekleniyordu. Önemli veri sonrasında Euro/dolar ise, 1.0482’ye kadar düştü.

 

ING analisti Francesco Pesole yayınladığı yatırımcı notunda, euro ve sterlinin düştüğünü ve TSİ 15:30’da açıklanan ABD aylık istihdam verilerinin dolarda bu haftanın en yüksek seviyelerine doğru bir toparlanmaya yol açması halinde daha fazla düşüşe açık oluklarını söyledi.

 

Pesole, ‘ABD’de istihdam verileri beklentileri karşılasa bile euro 1,05 doların altına gerileyebilir, sterlinin 1,20 dolara düşmesi gerçek bir olasılık olarak duruyor’ dedi.

 

BİTCOİN ŞU AN İÇİN ETKİLENMEDİ

 

Rakamların beklenenden yüksek gelmesi Bitcoin’de ise 200 dolarlık kısmi bir düşüş getirdi. Altcoin’ler de yine rakamlardan an itibarıyla çok fazla etkilenmiş görülmüyor.

 

En büyük kripto para dün 28 bin doların üzerine çıksa da daha sonra yeniden 27.500’ün altına inmişti.

 

Fed’in bu sene bir faiz artırımı daha yapmasına kesin gözüyle bakılırken, bazı uzmanlar ise yüzde 5.5 olan faizlerin %7’ye kadar çıkabileceğini belirtiyorlar.

 

PETROL DÜŞÜŞÜ OLUMLU OLABİLİR

 

Özellikle hafta başından bu yana altın ve gümüşte görülen sert düşüşler de dikkat çekiyor. Değerli metaller ciddi satış baskısı görürken, Bitcoin bu anlamda daha sağlam bir performans sergiliyor.

 

ABD enflasyonu açısından kritik olan petrol fiyatlarındaki düşüş ise bu anlamda olumlu görülebilecek veriler arasına girdi. Varil başına petrol fiyatı özellikle dün sert bir düşüş yaşamış ve 90 küsur dolardan 85 doların altına inmişti. Fiyat ağustos ayından bu yana ilk kez 85 doların altına inmişti.

 

 

İSTİHDAM VERİLERİ FAİZLERİ NASIL ETKİLEYEBİLİR?

 

Barclays Private Bank baş piyasa stratejisti Julien Lafargue, TSİ 15:30’da açıklanan ABD tarım dışı istihdam verilerinin, ‘çok önemli bir aşağı yönlü sürpriz’ olmadığı sürece, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı yönündeki Fed söylemini değiştirmesinin pek olası olmadığını savunmuştu.

 

Lafargue yayınladığı yatırımcı notunda, ‘Fed politikasında değişikliğin gerçekleşmesi için önümüzdeki hafta yumuşak TÜFE rakamları da görmemiz gerekecek’ dedi.

 

Fed’in bir sonraki faiz kararı 1 Kasım’da açıklanacak.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın