Açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu

Merhabalar,

Kasım 2023 raporuna göre, DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Türkiye’de dört kişilik bir ailenin aylik mutfak harcamalarını içeren açlık sınırını 13,745 TL, ise eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma ve ulaşım gibi giderleri kapsayan yoksulluk sınırını 47,544 TL olarak açıkladı.

 

 

BİSAM’ın raporuna göre, sağlıklı ve dengeli beslenme için günlük maliyet ise kasım ayında 458 TL’ye yükseldi. Bu veriler, ülkedeki temel yaşam maliyetlerinin giderek yükseldiğini gösteriyor.

 

 

 

Sağlıklı ve dengeli beslenme için bir yetişkin erkeğin aylık gıda harcaması 3,753 TL olarak hesaplandı. Aynı şekilde, bir yetişkin kadın için bu miktar 3,603 TL, 15-18 yaş arası genç bir birey için 3,860 TL ve 4-6 yaş arası bir çocuk için ise 2,528 TL olarak belirlendi.

 

Bu veriler, araştırma metodolojisinde 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenme için gereken minimum aylık gıda harcamasının açlık sınırı olarak temel alındığını gösteriyor. Bu veri, Hanehalkı Tüketim Harcaması’na göre dağıtıldığında yoksulluk sınırını ortaya koymaktadır. Araştırma yapılırken, içecekler, tütün ve gıda harcamaları tek bir kaleme indirgenerek Tüketim Harcama Kalıbı dikkate alınmıştır.

 

Yoksulluk sınırının hesaplanmasında ise, TÜİK Hanehalkı Bütçe Anketi Tüketim Harcaması Araştırması 2016 verilerindeki 3. yüzde 20’lik dilimin tüketim harcamaları esas alınmıştır. Bu tüketim grubu, Türkiye nüfusunun yüzde 40 ila yüzde 60’ı arasında yer alan kesimi temsil etmektedir. Araştırmada 18-50 yaş grubu yetişkin erkek ve kadınlar ile 10-18 yaş grubu erkek çocuklar dikkate alınmıştır.

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın