Akşener noktayı koydu: “ittifak dedikleri manda ve himaye tuzağı…” ancak İYİP anketi uyarıyor…

Merhabalar,

İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP ile işbirliği tartışmaları için “İttifak dedikleri bu maskeli baloya boyun eğmeyeceğiz” dedi. Akşener “Bugünden sonra da bizi gül bahçeleri beklemiyor” diye konuştu.

Yerel seçimlerle ilgili Akşener’in sözleri şöyle:

“Projeler yerine dedikodular, talepler yerine aritmetik hesaplar konuşuluyor. Yetkiyi devraldığımız her şehirde adil, kapsayıcı ve ulaşılabilir ulaşım hizmetlerini hayata geçirmeye kararlıyız. Sıfır toplamlı ittifak düzenine karşı başlattığımız mücadele artık yeni bir aşamaya geçti. İki kutuplu siyasetin karşısında Türkiye’nin demokratik milli yükselişini başlatmanın gururunu yaşıyoruz. Kayıkçı kavgalarıyla milletimizi oyalayanlara karşı anlamlı bir başlangıç yaptık, zor günler yaşadık. Bugünden sonra da bizi gül bahçeleri beklemiyor. Önümüzde çetin bir yol var. Çiçek demetlerinin ardına gizlenen tehditler alacağız, yüzümüze gülüp tetikçilerini ardımıza gönderenleri göreceğiz ama bizim için siyaset bir konfor ve rant alanı olmadı. Tekrar tekrar yaylım ateşine tutacaklar. Daha da ilginci her iki taraf birden yapacak. Bu ülkede milletimizden başka kimseye yaranamıyoruz. İki taraf da bize hakaret ediyor, ortak noktaları bizim hür ve müstakil olarak seçime girmemizi engellemek. Yok hiçbirinin birbirinden farkı. Adına ittifak dedikleri bu maskeli baloya boyun eğmeyeceğiz. Bu mücadeleyi başkasının yazdığı senaryoya figüran olmadan, başkalarının siyasi kariyerlerine zıplama tahtası olmadan, başkasının sevabına da günahına da ortak olmadan özü başımıza, birlikte hür ve müstakil olarak vereceğiz. Erlik günü gelip çatmış İYİ Parti’nin tüm neferlerine artık meydan görünmüştür. Türlü dümenle tarlamızı sürmek isteyenlere inat milletimizle buluşacağız.”

İYİ Parti kurmayları endişeli: Hiçbir belediye alınamayabilir

İYİ Parti kulislerinde CHP ile işbirliğinin reddedilmesinin ardından gelen istifaların artabileceği konuşuluyor. Cumhuriyet’ten Merve Kılıç’ın haberine göre ulaştığı İYİ Partili bazı kurmaylar, örgütlerin genel görüşünün, “Kendimizi tartma seçiminin yerel seçim olduğu düşüncesinde değilim” sözleriyle partisinden istifa ettiğini duyuran Ahmet Aydın’ın görüşüne benzer olduğunu ve arka arkaya istifaların gerçekleşebileceğini belirtti.

İYİ Parti’nin büyük bir risk aldığını ve yerel seçimlerde “hiçbir belediye alamayabileceğini” ifade eden kurmaylar CHP’den ayrı bir yol yürünmesi gerektiğini ancak partinin “şu an buna hazır olmadığını” öne sürüyor.

Sözcü’den Aytunç Erkin ise köşe yazısında İYİP GİK toplantısında tartışmalara zemin olan CHP ile işbirliği olması veya olmaması senaryolarının sonuçlarını gösteren yerel seçim sonuçları anketi haritasını anlatıyor.

İlk harita “CHP-İYİ Parti ittifakı olmadan seçime girilirse ne olur”a yanıt veriyor.

Bu haritaya göre; İYİ Parti bir ilçede, CHP dört il ve 131 ilçede, AKP-MHP ittifakı 67 il 762 ilçede, HEDEP de 10 il 80 ilçede belediye başkanlığı kazanıyor. İkinci harita “CHP-İYİ Parti ittifakı yapılarak seçime girilirse ne olur”a yanıt veriyor. Bu haritaya göre; İYİ Parti yedi il, 55-85 ilçede, CHP 18 il 189 ilçede, AKP-MHP 46 il 620 ilçede, HEDEP 10 il 80 ilçede belediye başkanlığı kazanıyor. Toplamda CHP-İYİ Parti 25 il ve 260’a yakın ilçede ipi göğüslüyor.

“Ahmet Zeki Üçok bu sunumu yaptıktan sonra GİK toplantısında şu cümleyi kuruyor: “İş birliği olmazsa ülke Tayyibistan olur.” Bu arada iş birliğine karşı olanlar da “üçüncü yol” fikrini savunurken GİK üyelerinden Hayrettin Nuhoğlu şu cümleyi kuruyor: “Matematiğe karşı hamaset.” Akşener de o sırada “üçüncü yolu” savunanlara dönüyor “Matematiğe karşı hamaset” diyor.”


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın