ATM’den para çekmek artık yasaklandı! Sebep: “Ekonomik kriz”

Merhabalar,

Tüm dünya enflasyon canavarıyla mücadele etmeye devam ediyor.

 

 

Merkez Bankaları’ndan peş peşe faiz artırım kararları gelirken dünya gelinde dolar artışı hızla devam ediyor. En son gelen haber ise herkesi şoke etti. Son dakika olarak duyurdular. ATM’den para çekmek artık yasaklandı! Nedenini duyunca şoke olacaksınız.

 

Dünya genelinde enflasyon hızla tırmanırken Küba’dan gelen son dakika haberi herkesi şoke etti. Küba Merkez Bankası bu hafta, ciddi bir ekonomik krizin ortasında yükselen enflasyonu dizginlemeye çalışırken şaşırtan bir karara imza attı. Artık o ülkede ATM’den para çekmek yasak! Resmen duyurdular, tüm para transferleri yasaklandı.

 

 

O ÜLKEDE ATM’DEN PARA ÇEKMEK ARTIK YASAK

Zor bir dönemden geçen Küba’da enflasyon ve ekonomik kriz hızla büyüyor. Hükümet ekonomik krizin önüne geçebilmek için bir dizi yeni kurallar getirdi. Kurumların ATM kullanımına yasak gelirken, nakit işlemler sınırlandırıldı. Düzenlemeler Perşembe günü yürürlüğe girdi. Resmi medya, nakit işlemlerini 5000 peso ile sınırlandırdıklarını ve altı ay içinde kademeli olarak uygulanacaklarını söyledi.

 

 

gfgfgf-2023-08-05t140109-935.jpg

SON DAKİKA OLARAK DUYURDULAR…

Hükümet krizin önüne geçebilmek için doları 24 pesoya, belirli şirketler, turistler ve bölge sakinleri için ise 120 pesoya sabitlemiş durumda. Dolar şu anda kayıt dışı piyasada 230 peso ediyor. Perşembe günü resmi medyada yayınlanan bir açıklamaya göre komünist yetkililer, ülkede “bankacılığı” teşvik etmek ve “elektronik ödemelerin” kullanımını teşvik etmek için bir dizi önlem alarak, hükümetin bu yıl şu ana kadar yüzde 45 olarak açıkladığı hızla yükselen enflasyonu frenlemeye ve pesonun değer kaybını kontrol altına almaya çalışıyor.

 

 

 

 

karar.com


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın