Bitcoin İçin Golden Cross Rüzgarı! Hangi Rakamlar Geliyor?

Merhabalar,

Bitcoin bir kere daha yeni bir tarih yazmaya çok yakın. Önder kripto para haftalık grafiğinde, daha evvel hiç yaşanmamış bir olay olan ‘Golden Cross’ yaklaşıyor. Kripto analisti Jakub Dziadkowiec’e nazaran, BTC için yeni bir boğa piyasası kapıda olabilir.

Bitcoin tarihindeki birinci ‘Golden Cross’

Golden Cross, teknik tahlilin temel bir sinyali. Klasik Golden Cross ve Death Cross, iki uzun vadeli 50 devirlik ve 200 devirlik hareketli ortalamanın etkileşimiyle farklı vakit dilimlerinde belirlenir. Doğal olarak, haftalık grafik kelam konusu olduğunda, 50 haftalık hareketli ortalama (50W MA, turuncu) ve 200 haftalık hareketli ortalama (200W MA, mavi) dikkate alınır. Aralık ne kadar yüksekse, varlığın uzun vadeli fiyat hareketi için sinyal o kadar değerli olur.

BTC fiyat hareketinin başlangıcından bu yana, 50W MA’sı hiçbir vakit 200W MA’nın altına düşmedi. Bu da güçlü bir formda yükselen bir varlık olduğunu gösterdi. BTC tarihindeki birinci Death Cross sadece bu yılın başında ortaya çıktı (kırmızı daire). Bunun nedeni, BTC fiyat hareketinin 2022 boyunca güçlü bir halde zayıflaması. Ayrıyeten, Kasım 2021 ATH’ye karşı %77 düşmesiydi.

İlginç bir biçimde, 2014 ve 2018’deki evvelki ayı piyasalarında, Bitcoin fiyatının tarihî ATH’lerden düşüşü daha derindi. Bunlar, sırasıyla %86 ve %84 olarak gerçekleşti. Lakin, bu periyotları bir Death Cross takip etmedi. Zira evvelki boğa piyasaları çok daha büyük artışlar yarattı. Bu durum 50W MA ile 200W MA ortasında çok daha büyük bir aralık oluşmasına neden oldu. Hasebiyle birinci MA ikincisinin altına düşmeyi başaramadı.

bitcoin icin golden cross ruzgari hangi rakamlar geliyor 0 shznCNKfBTC grafiği / Kaynak: Tradingview

En makus devir bitti mi?

Yukarıdaki grafiğe biraz farklı bir perspektiften bakmak mümkün. Bu durumda, kripto paralarda yeni bir boğa piyasası için ek bir argüman olduğunu görürüz. Bu argüman, 50W MA’nın tarihî BTC fiyat hareketiyle alakalı olarak kendi hareketinden geliyor. Şimdiye kadar, 50W MA’nın uzun vadeli düşüşlerden sonra tarafını bilakis çevirdiği ve yükselmeye başladığı dört an tespit edilebilir (yeşil oklar). Bunlar Temmuz 2012, Kasım 2015 ve Mayıs 2019’da gerçekleşti. Bu hareketli ortalamanın dördüncü yükseliş sıçraması geçen ay oldu.

Şimdi bu olayları BTC ticaret geçmişiyle yan yana koyarsak makul bir düzenlilik fark ederiz. Şöyle ki, 50W MA ne vakit bir sıçrama başlatsa, ayı piyasası çoktan sona ermişti. Ayrıyeten, Bitcoin makro bir tabana ulaşmıştı (kırmızı daireler). Bu kural mevcut döngü için de geçerliyse, Kasım 2022 FTX çöküşü ve 15.600 dolarlık BTC fiyatı uzun vadeli düşüşlerin sonunu işaret edecektir. Bu nedenle, 50W MA sıçraması tüm kripto kesimi açısından yeni bir boğa piyasası başlatmak için bir diğer argüman.

bitcoin icin golden cross ruzgari hangi rakamlar geliyor 1 lTG26Vw4BTC grafiği / Kaynak: Tradingview

BTC için Golden Cross ne vakit gerçekleşecek?

Uzun vadeli bir boğa piyasası hakikaten başladıysa, Bitcoin haftalık grafiğinde Golden Cross’un görülmesi sırf bir vakit sorunu. Mevcut datalar, bu yükseliş olayının ne vakit gerçekleşeceğine dair birtakım öngörüler sağlıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, birinci haftalık Death Cross 13 Şubat 2023’te gerçekleşti. Alçalan 50W MA, 200W MA’yı aşağı istikametli olarak geçti. Fakat, bu yılın başından beri BTC fiyatındaki artışın bir sonucu olarak, yalnızca 14 hafta sonra, 50W MA geri döndü. 22 Mayıs’ta üst taraflı yörüngesine devam etti.

Golden Cross’un da birebir 14 haftalık devri takip edeceğini varsayarsak, bu olayı 28 Ağustos’ta bekleyebiliriz. Elbette, 50W MA’nın eğimi ve 200W MA’nın üzerindeki kesin dönüşünün suratı da BTC’nin gelecekteki fiyat hareketine bağlı olacak. Bununla birlikte, 50W MA’nın davranışının evvelki 3 döngü ile tarihî benzerlik gösterdiğini varsayalım. Bu durumda, yaz sonu haftalık grafikte Bitcoin tarihindeki birinci Golden Cross’u görecek.

bitcoin icin golden cross ruzgari hangi rakamlar geliyor 2 gYDYdPyLBTC grafiği / Kaynak: Tradingview

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın