Bitcoin’i Unutun! Güney Korelilerin Favorisi Bu Altcoin!

Merhabalar,

XRP, Güney Kore borsası Bithumb’da en çok süreç gören varlık olarak Bitcoin’i gölgede bıraktı. Bu ortada, altcoin birçok varlık kâr gayeli süreçler görürken hafif bir kapitülasyonla karşı karşıya. Lakin Santiment bunun XRP’nin ralli yapma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu gösterdiğini ortaya koyuyor.

XRP, Güney Kore’nin Bithumb’ında en tanınan kripto

Piyasa kıymetine nazaran altıncı en büyük kripto para ünitesi olan XRP, Güney Kore borsası Bithumb’da en çok süreç gören varlık olarak Bitcoin’i gölgede bıraktı. XRP, Güney Kore’nin en büyük kripto borsalarından olan Bithumb’da süreç hacmi bakımından Bitcoin’i geçti. Bithumb borsasında, XRP/KRW süreç paritesi toplam 30.818.226 dolar ile tüm hacimlerin %17,85’ini oluşturdu. Böylelikle, Bitcoin’i (BTC) geçerek en çok süreç gören varlık oldu.

bitcoini unutun guney korelilerin favorisi bu altcoin 0 LUtf6l4Z

Bir kripto para araştırma firması olan Kaiko, XRP’nin Kore kripto borsalarında Bitcoin’i geride bırakan hakimiyetinin ve popülerliğinin nedenini çözmeye çalışıyor. Haziran ayının başında yayınlanan bir tahlilde Kaiko, Kore kripto piyasalarının çok eşsiz bir piyasa yapısına sahip olduğunu belirtti. Bunun nedeni, traderların ana varlıklar olarak BTC ve ETH yerine altcoin’leri tercih etmeleri. Kaiko, XRP’nin bugüne kadar (YTD) en çok süreç gören altcoin olduğunu söylemeye devam etti.

Altcoin için fiyat rallisi mümkünlüğünü gösteren bir sinyal

Ayılar, son piyasa rallisinden faydalanamadığı için XRP’yi 0,50 dolar ruhsal bölgeden uzaklaştırdı. Bu durumun ortasında, birtakım XRP yatırımcıları kapitülasyona başvurarak piyasa iştirakçileri ortasında telaşlara yol açtı. Bununla birlikte, davranış analitiği kaynağı Santiment’in yakın tarihli bir raporu, bu eğilimin XRP’nin birçok varlıktan daha yüksek bir fiyat rallisi düzenleme muhtemelliğine sahip olduğuna işaret ettiğini öne sürüyor.

https://twitter.com/santimentfeed/status/1673440330782478336

Santiment raporu bu tahlil için “Kâr/Zararda On-Chain Süreç Hacmi Oranı” metriğini dikkate alıyor. Bu gösterge, piyasa genelinde birçok varlığı içeren süreçlerin kâr elde etme bölgesine yanlışsız eğildiğini gösteriyor. Bu varlıkların metrikleri (oranları) olumlu pahalar gösteriyor. Bu da birçok yatırımcının kâr elde ettiğine işaret ediyor. Bilhassa, Bitcoin’in (BTC) oranı 0,315, Ethereum’un (ETH) oranı 0,407, Litecoin’in (LTC) oranı 0,128 ve Cardano’nun (ADA) oranı ise 0,030.

Buna karşılık, XRP -0,267’lik bir orana tanıklık ediyor. Bu da birçok yatırımcının XRP süreçlerinde kayıplara şahit olduğunu gösteriyor. Santiment, tetiklenen telaşlara karşın bunun “hafif bir yükseliş işareti” olduğunu söylüyor. Davranış analitiği platformuna nazaran, tarihî datalar, bir kripto varlığı bir kayıp periyoduyla karşı karşıya kaldığında ve kayıplarla sonuçlanan daha fazla sayıda on-chain süreç yapıldığında, bunu ekseriyetle bir sonraki fiyat rallisinin izlediğini gösteriyor.

XRP tarihi bilgileri ne gösteriyor?

Uzmanların araştırmaları da tarihî olarak Santiment’in bu argümanlarını doğruluyor. “Kâr/Zararda XRP Oranı On-Chain Süreç Hacmi” metriğine daha yakından bakıldığında, Ocak ve Mart aylarında yaşanan fiyat artışlarından evvel ziyanına alım satım süreçlerinde bir artış olduğu görülüyor.

bitcoini unutun guney korelilerin favorisi bu altcoin 1 hk68sUPaKaynak: Santiment

Metrik 1 Ocak’ta -0,700’e kadar düştü. Bu düşüş, XRP’nin 23 Ocak’ta 0,4330 doları geri aldığı bir fiyat rallisinden çabucak evvel gerçekleşti. Benzeri formda, gösterge 11 Mart’ta -0,1743’e geriledi. Bu düşüş XRP Mart rallisini başlattı. XRP sonunda 29 Mart’ta 0,5850 dolara yükseldi.

Bu eğilimin gerisindeki mantık, bir kripto varlığında kayıpların karlara oranı daha yüksek olduğunda, zayıf ellerin yahut daha düşük inançlı yatırımcıların piyasa türbülansı nedeniyle varlıklarını teslim ettiklerine yahut sattıklarına dayanıyor. Bu zayıf iştirakçiler piyasadan çekildiğinde ya da piyasadan çıktığında, arz baskısının azalıyor. Bu da potansiyel olarak fiyatın toparlanmasına imkan tanıyan bir ortam yaratıyor.

Bu ortada, XRP basın vaktinde 0,4734 dolar üzere düşük bir düzeyden süreç görüyor. XRP’nin düşüş eğilimi 22 Haziran’da 0,5272 dolarlık en yüksek düzeyden düşüşün akabinde ortaya çıktı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altcoin, o tarihten bu yana kayıp kaydetmeye devam ediyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın