Bloomberg HT Araştırması: 2. çeyrekte finans dışı şirketlerde kâr artışı beklentisi…

Merhabalar,

Bu yılın ikinci çeyreği için bilanço dönemi 21 Temmuz tarihinde Arçelik’le, bankacılık sektörü bilanço dönemi ise, 24 Temmuz tarihinde Yapı Kredi ile başlayacak. Diğer taraftan, finansal sonuçların son gönderilme tarihi, konsolide olmayan şirketler için 9 Ağustos, konsolide şirketler ve bankalar için 21 Ağustos olarak açıklandı.

Ak Yatırım, banka dışı şirketlerde önceki yılın aynı dönemine göre satış gelirlerinde yüzde 37, FAVÖK’te yüzde 31 ve net kârda yüzde 10 artış bekliyor. Güçlü iç tüketimin, şirketlerin maliyet artışlarını büyük ölçüde fiyatlarına yansıtabilmesinin ve uzun bayram tatillerinin ikinci çeyreğe kaymasının genel olarak satışları desteklediğini belirtti. Öte yandan, küresel yavaşlamanın ve seçim öncesi politik belirsizliğin operasyonel performanslar üzerinde olumsuz etkisi olduğunu açıkladı.

Maliyet artışları nedeniyle operasyonel kâr marjı yıllık bazda daralmaya devam ederken, Ak Yatırım, geçtiğimiz yılın ertelenmiş vergi gelirlerinin tekrarlanmamasının ve ikinci çeyrekte Dolar/TL’de yüzde 35’lik artış nedeniyle kur farkı zararlarının büyümesinin net kâr artışını sınırladığını öngörüyor.

Ayrıca, otomotiv, havayolları, içecek, gıda ve giyim perakende sektörlerinin de güçlü talep dinamikleri nedeniyle olumlu olarak öne çıktığı belirtildi.

Ziraat Yatırım’ın yaptığı tahminlere göre, araştırma kapsamındaki banka dışı şirketlerde, toplam net kârın 2023 yılının ikinci çeyreğinde 74,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşeceği ve yıllık bazda ise yüzde 0,8 oranında düşeceği öngörülüyor. Kârda bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 39,5 artış bekleniyor. Bu artışta THY, Sabancı Holding, Petkim, Bim ve Çimsa gibi şirketlerdeki yüksek kâr artış beklentilerinin, banka dışı şirketlerin çeyreklik kâr artışına katkıda önemli hisseler olacağı belirtiliyor.

Garanti BBVA Yatırım ise yayımladığı beklenti raporunda, bu yılın ikinci çeyreğinde banka dışı şirketler için çeyreklik yüzde 91, yıllık ise yüzde 40 net kâr artışı tahmin ediyor. Ayrıca ikinci çeyrekte, çeyreklik yüzde 51 FAVÖK artışı öngörülüyor. Bu çeyrekte, çeyreksel olarak dolara karşı değer kaybeden TL, özellikle Döviz fazlası olan şirketlere kur farkı geliri olarak yansırken, operasyonel olarak dolar ağırlıklı olan şirketlerin marjlarını pozitif anlamda destekliyor.

Garanti BBVA Yatırım, yolcu sayısındaki artışın devamı, mevsimsellik etkisi ve TL’deki değer kaybından dolayı havacılık sektöründe güçlü kâr artışları bekliyor. Aynı zamanda, sigorta şirketlerinde de olumlu sonuçlar öngörüyor. Gıda perakendecilerin marjlarında ise ilk çeyreğe göre önemli bir toparlanma bekliyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın