BM: Myanmar yönetimi, insani yardımların girişini durdurdu

Merhabalar,

OCHA tarafından, ‘Kasırgadan Ziyan Gören Arakan Eyaletinde İnsani Yardım Erişimi Askıya Alındı’ başlığıyla yayınlanan raporda, “Mocha Kasırgası’nın Myanmar’ın batısını vurmasından bir ay sonra, Devlet Yönetim Kurulu Arakan eyaletinde insani yardım erişimini askıya alarak etkilenen topluluklara hayat kurtaran yardım dağıtımlarını sekteye uğrattı” denildi.

“BU AKIL ALMAZ BİR DURUM”

BM İnsani Yardım Koordinatörü Ramanathan Balakrishnan, Myanmar idaresinin kararına reaksiyon göstererek, “Bu afet üzerinden dört hafta geçmişken ve muson mevsimi de başlamışken, insani yardım vazifelilerinin erişimlerinin engellenmesi akıl almaz bir durumdur. Bu karar, insani yardım kuruluşlarının önümüzdeki haftalar ve aylar boyunca kasırganın vurduğu Arakan eyaletinde hayat kurtaran yardımlarla ulaşmayı planladığı bir milyondan fazla insan için bir öbür yıkıcı aksiliktir. Tam da savunmasız toplulukların yardımımıza en çok gereksinim duyduğu anda, besin, içme suyu ve barınak gereçlerinin dağıtımını durdurmak zorunda kaldık” dedi.

“KARARI GÖZDEN GEÇİRİN” ÇAĞRISI

Balakrishnan, kelam konusu kararın gözden geçirilmesi davetinde bulunarak, “Bu erişim reddi, yiyecek yemeği ya da başını sokacak bir çatısı olmayanların acılarını gereksiz yere uzatmaktadır. Besin güvensizliği ve su kaynaklı hastalık riskini arttırmaktadır. İnsani Yardım aktörleri ismine, Devlet Yönetim Kurulu’nu bu kararı ivedilikle tekrar gözden geçirmeye ve dağıtımlar için verilen birinci onayı yine yürürlüğe koymaya çağırıyorum. Böylelikle hazır ve bekleyen yardımlar gereksinimi olan insanlara ulaşabilecektir” tabirlerini kullandı.

bm myanmar yonetimi insani yardimlarin girisini durdurdu 0 3zeceVcT

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın