Borsa ve piyasalar analizi – Paraanaliz

Merhabalar,

Bankacılık endeksi yüzde 4,36, holding endeksi yüzde 3,33’lük bir değer kaybı yaşadı. Tüm sektör endeksleri gerilerken, günün en fazla kaybettiren sektörü yüzde 5,64’lük bir düşüşle madencilik sektörü.

Analistler, küresel pay piyasalarında Orta Doğu’daki çatışmaların daha da şiddetlenebileceği endişesiyle negatif bir seyrin izlendiğini ifade ederek, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamalarının da bu seyirde etkili olduğunu belirtti. Powell, ekonomik büyüme ve iş gücü talebinin gücünü sürdürdüğünü ve para politikasının daha da sıkılaştırılmasının gerekebileceğini vurguladı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in gelecek ay politika faizini değiştirmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, kasım toplantısına dair belirsizlikler sürüyor.

Haftaya, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararları piyasaların odağında olacak. Ayrıca, veri gündeminde yurt içinde tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı gibi önemli göstergeler takip edilecek.

Teknik açıdan, BIST 100 endeksinde 7.500 seviyelerinin destek, 7.840 puanın ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin beklentiler ise politika faizi (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) için yüzde 35’e çekilmesi yönünde. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi tahminlerinin medyanı ise yüzde 40 olarak kaydedildi.

İLGİLİ HABERAltının kilogram fiyatı yükseldiAltının kilogram fiyatı yükseldi

İLGİLİ HABERBorsa düşerken kazandıran BIST 100 hisseleriBorsa düşerken kazandıran BIST 100 hisseleri


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın