Borsayı 2024’te neler bekliyor? Yeni endekse dahil edilecek paylar listelendi

Merhabalar,

Borsa İstanbul, BIST 500 Endeksi’nde yer alacak şirketleri kamuoyuna duyurdu. Ekonomist Ali Ağaoğlu, Borsa İstanbul’un durumunu değerlendirerek 2024 beklentilerini paylaştı.

 

 

Bu haftaki Şans Sohbetleri’nde Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ile birlikte önemli açıklamalarda bulundular.

 

Ağaoğlu, son halka arzlar hakkındaki yorumunda, “Birçoğu önümüzdeki yıl borsada hayal kırıklığına uğrayacak. Belki nominal artışlar yaşanabilir, ancak reel olarak veya dolar bazında ciddi kayıplar yaşanma olasılığı yüksek” ifadelerini kullandı. Ayrıca, son halka arzların yüzde 95’ine yabancıların ilgi göstermeyeceğini öngörerek şunları dile getirdi:

 

“Yabancıların yatırım yaptığı ve likiditesini sağlayabileceği derinlikte hisse senetleri, 2024’ün öne çıkan teması olacak. Bankacılık sektörü, istikrarlı faiz ortamında önemli olacak.”

 

Düşüşün temel sebepleri ise şunlar:

  1. Yükselen TL faizi, borsanın rekabeti konumunda. 2024’te TL faizi yatırım alternatifi olarak öne çıkabilir.
  2. Enflasyon endişesi, 2024’te olumsuz etkiler gösterebilir.
  3. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte belirsizlik artıyor. Hükümetin geleceği ile ilgili belirsizlik, piyasaya yeni para girişini engelliyor. Bu durumda satmak isteyenler, alıcı bulamadığı için daha düşük fiyatlara satmak zorunda kalabilir ve borsa değer kaybedebilir.”

 

Ağaoğlu, 2024’e ilişkin borsa beklentisini de paylaşarak şunları dile getirdi:

 

“Dolar bazında, 2.40 dolar seviyelerinin görülebileceğini, bu seviyenin biraz daha aşağılara, yaklaşık 2.25 seviyelerine düşebileceğini düşünüyorum. Ardından yeni bir yükseliş trendi olabilir. Ancak belirtmekte fayda var; 2024’te yeni bir dolar zirvesi beklemiyoruz. Zirve 5.3 dolar seviyesindedir. 2024’te yeni bir zirve görünmeyecek, ancak yüksek 3’lü rakamlara ulaşabiliriz. Önce düşüş ardından yükseliş yaşanabilir. Seçim sonrasında TL faizinin hala önemli bir yatırım alternatifi olacağını düşünüyorum.”

 

Öte yandan, Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, 22 Aralık 2023 itibarıyla BIST 500 Endeksi’nin hesaplamaya başlandığı bildirildi. (Borsada 655 şirket faaliyet gösteriyor.)

 

Yeni endekse dahil edilecek paylar ise şöyle listelendi:

Kaynak: Borsa İstanbul


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın