Bu gözlük hayatımızı hepten değiştirebilir

Merhabalar,

Gözlük, insanların sanal imajları gerçek dünyanın canlı görüntülerinin üzerine bindirmesine imkan tanıyor. Yani tam manasıyla bir arttırılmış gerçeklik tecrübesi yerine dışardaki insanların gözlüğü kullanan kişiyi görmesine hem de kullanıcının dış dünyayla temasını koparmamasına imkan sağlıyor. Gözlükten bakınca hem gerçek dünya hem de telefon ekranındaki uygulamalar görülebiliyor. Bu gerçeklik kulaklıklar aracılığıyla sesle de destekleniyor.

75 BİN LİRAYI BULUR

Şirket, 2024 yılında birinci etapta yalnızca ABD’de satışa çıkacak gözlüğün fiyatını 3 bin 499 olarak duyurdu. Bu da gözlüğün şu anki kurla Türkiye’de 75 bin TL civarında bir fiyata satılacağı manasına geliyor. Aktiflikte konuşan Apple Tasarım Lider Yardımcısı Alan Dye, “Yeni karma gerçeklik başlığı kullanıcılarının gözlerini dışarıdan gösterecek, böylelikle etrafınızdaki insanlardan asla izole olmayacaksınız, onları görebilirsiniz ve onlar da sizi görebilir” dedi. Apple bu adımıyla şirket açısından epeyce riskli bir alana da adım attı. Zira, sanal gerçeklik gözlükleri bir türlü beklenen çıkışı yapamadı. Birçok şirket üretimi sonlandırmak zorunda kaldı. Üstelik Vision Pro yüksek fiyatıyla global enflasyonun arttığı bir devirde şirketin en kıymetli eserleri ortasında yer aldı.

bu gozluk hayatimizi hepten degistirebilir 0 O9Calk6n

VISION PRO İLE NELER YAPILABİLECEK

* Gözlüğü takınca dış dünya da gözükecek. Büsbütün sanal bir ortam olmayacak.

* Tüm Apple aygıtlarıyla uyumlu çalışacak. Gözümüzün önüne uygulamalar gelecek.

* Öteki beşerler da bizi görebilecek ve güneş gözlüğü takar üzere iletişimimiz sürecek.

* Gözlükle FaceTime, Zoom üzere manzaralı konuşmalara girilebilecek.

* Sinema ve görüntü klipler izlenebilecek, çektiğimiz fotoğraflar gözümüzün önüne gelecek.

* Birebir vakitte bir kulaklığı olduğu için gerçeklik hissi daha artacak.

* Gelecekte gözlüğe uyumlu tüm Apple uygulamaları kullanılabilecek.

APPLE’DAKİ BAŞKA YENİLİKLER

* iOS17: Apple, aktiflikte iPhone işletim sisteminin yeni versiyonu olan iOS 17 sürümünü de tanıttı. Birçok arayüz değişimi ve “multitasking” özelliğini barındıran işletim sisteminde Telefon, iMessage, AirDrop, Cüzdan ve Sıhhat üzere stok uygulamalar da güncellendi. Yeni sürüm iPhone X serisi ve üzerindeki (11, 12, 13, 14) modelleri kapsayacak.

* 15 inç Macbook Air: Pazartesi günü tanıtılan birinci donanım eseri, Apple’ın özel imal M2 işlemcisine sahip 15 inç MacBook Air oldu. Apple, yeni MacBook Air’in sırf 11.5 mm ile dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı olduğunu söyledi. Yeni MacBook Air, 18 saatlik pil ömrü, Intel dayanaklı MacBook Air’lerden çok daha süratli performans ve altı hoparlörlü ses sistemi vaat ediyor. Modelin fiyatı 1.299 dolardan başlıyor.

* M2 Ultra: M2 Ultra Apple’ın bugüne kadar geliştirdiği en büyük ve en uygun çip olma özelliği taşıyor. Yeni Mac Studio ve Mac Pro’yu şimdiye kadarki en güçlü Mac masaüstü bilgisayarlar haline getiriyor. İki adet M2 Max’ı birbirine bağlamak için Apple’ın UltraFusion teknolojisinden yararlanarak performansı iki katına çıkarıyor.

* Kulaklık, saat ve iPad’e güncelleme: Aktiflik kapsamında iPad, Watch ve AirPods için yazılım güncellemeleri yayınlandı. Bu kapsamda iPad artık yeni etkileşimli widget’lar dahil olmak üzere iPhone’daki mevcut kilit ekranı özelliklerinden kimilerine sahip olacak. Apple Watch, ilaç günlükleri ve takvimlerden uyku datalarını görüntülemeye kadar ilgili pencere öğelerini göstermek için makine tahsilini kullanacak. AirPod’lar ise yeni “uyarlanabilir ses” güncellemesi alacak, ortam değişimlerinde rahatsız edici gürültüler azaltılacak ve anında ses değişiklikleri için dinleyici tercihlerini yapay zekayla öğrenecek.

EN DEĞERLİ İPHONE 68 BİN LİRA OLDU

Apple her aktiflik öncesinde olduğu üzere Türkiye’deki fiyatları güncellemek üzere internet sitesini bir müddetliğine kapattı. Aktiflik bittikten çabucak sonra tekrar açılan sitede başta iPhone olmak üzere birçok Apple eserine artırım yapıldığı görüldü. Buna nazaran, Türkiye’de satılan iPhone 14 fiyatları artık 37 bin 999 TL’den başlıyor ve 67 bin 999 TL’ye kadar çıkıyor. Satıştaki en ucuz iPhone olan SE’nin fiyatı 19 bin 499 TL’yi buluyor. Apple Watch fiyatları ise SE 6 bin 899 TL, 8 serisi 10 bin 699 TL ve Watch Ultra 32 bin 499 TL olarak sıralanıyor. AirPods’lar da artık 3 bin 399 TL’den başlayarak serisine ve modeline nazaran 16 bin 499 TL’ye kadar çıkıyor.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın