Çin PMI beklenenden sert düştü, teşvik beklentileri arttı

Merhabalar,

Çin’in imalat ve hizmet sektörlerindeki faaliyet, Kasım ayında daraldı ve ekonominin ivme kazanmaya çalışırken ek hükümet desteği beklentilerini artırdı.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun yaptığı açıklamaya göre resmi imalat satın alma müdürleri endeksi, ikinci ay üst üste daralmanın yaşandığı 49,4’e düştü. Ekonomistler endeks düşüşü bekliyordu, ancak rakam tahminlerin altında gerçekleşti.

İmalat dışı faaliyeti ölçen bir endeks, inşaat ve hizmet sektörlerini kapsar ve beklentinin aksine 50,2’ye gerileyerek genişlemeyi gösteren 50 seviyesinin hemen üzerinde kaldı. Hizmet faaliyetlerini ölçen bir alt endeks olan bu gösterge, 49,3’e düşerek bu yılın ilk daralmasını yaşadı.

“Bugünkü PMI okuması, politika desteğine yönelik beklentileri daha da artıracak,” diyen Guotai Junan International’ın Hong Kong’daki baş ekonomisti Zhou Hao “Mali politika, önümüzdeki yıl boyunca odak noktası olacak ve merkezi sahneyi alacak “diye de ekliyor.

Çin’in CSI 300 Endeksi, hayal kırıklığı yaratan verilerin ardından ekonomi için daha fazla hükümet desteğine bahis yapmasıyla sabah seansında hafifçe yükseldi. Ancak endeks, 2023’ün en düşük seviyesine yakın ve bu ay dünyanın en kötü performans gösteren önemli büyük ölçekli endeksi olma yolunda ilerliyor.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi hala 2023 için yaklaşık %5’lik resmi büyüme hedefine ulaşma yolunda, ancak gelecek yıla girerken ivmeyi sürdürme yeteneği konusunda soru işaretleri var.

Emlak sektörü büyüme için hala önemli bir tehdit olmaya devam ediyor. Ev satışlarının düşmesi, mobilyadan dekorasyona ve ev aletlerine kadar her şeye olan talebi sınırladı. Ülkede büyümenin bu yılın başlarında önemli bir sürükleyeni olan hizmetlerdeki toparlanma zayıflıyor. Kasvetli bir iş piyasası, tüketicilerin daha fazla harcamaktan kaçınmaya itiyor.

NBS’nin verilerine göre, Çin fabrikalarının yerine yeni sipariş verme alt endeksi Kasım ayında 49,4’e gerileyerek beş ayın en düşük seviyesine indi ve yeni ihracat siparişlerindeki daralma daha da kötüydü. Çalışanlar alt endeksi, 48,1 ile daralma bölgesinde devam ediyor.

Son aylarda hükümet, altyapı yatırımı için tahvil satışlarını artırarak faaliyeti desteklemeye çalıştı. NBS verilerine göre inşaat faaliyeti Kasım ayında bir önceki aya göre 53,5’ten 55’e yükseldi.

“Çin’in ekonomik faaliyeti istikrarlı bir şekilde devam etti, ancak hız yavaşladı,” diyen NBS’nin kıdemli analisti Zhao Qinghe, “İyileşme temeli hala pekiştirilmeli” dedi.

Hizmetler faaliyetindeki zayıflama, Zhao’ya göre Ekim ayıyla karşılaştırıldığında, Altın Hafta tatili sırasında seyahat ve turizmin patlak verdiği bir döneme denk geldi.

Societe Generale SA’da büyük Çin ekonomisti Michelle Lam, Hong Kong un yorumuna göre Çin’de Kasım ayında fabrika faaliyetinin daralmasını bekleyen birçok ekonomist olmasına rağmen, düşüş hala “özellikle hayal kırıklığı yaratan” bir durum.

“Bu, özel talebin toparlanmasının hala çok kırılgan olduğunu, hükümetin teşvikinin verilere henüz yansımadığını gösteriyor,” dedi.

Bloomberg Economics’e göre “Çin’in Kasım PMI anketi, ekonominin durumu ve şu ana kadar yapılan teşviklerin etkisi konusunda yüksek sesle bir alarm sesi. Zaten düşük olan beklentiler için daha zayıf okumalar daha fazla politika desteği için aciliyeti artırıyor.” Capital Economics Ltd. ekonomistlerine göre, politika desteği önümüzdeki aylarda devam etmeli.

“Gayrimenkul hafifletme önlemleri devam ediyor, yetkililer şimdi geliştirici finansmanını desteklemeye odaklanıyor,” dediler bir araştırma notunda.

Çin, bankalara emlak şirketlerini ilk kez teminatsız kredi sunma planını değerlendiriyor ve ayrıca banka desteğine uygun şirketlerin taslağını oluşturuyor. Her ikisi de emlak endüstrisini desteklemek için yeni önlemler paketinin bir parçası.

Nomura Holdings Inc. ekonomistlerine göre, bu yılın sonuna ve 2024 ilkbaharına doğru “başka bir ekonomik dalgalanma” bekliyorlar, bunun nedeni önden biriken ve etkisi artık solan hizmetler tüketiminin azalması ve kötüleşen mülk sektörü gibi faktörler.

Bloomberg


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın