Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk ile ne konuştu? Yaptığı teklif gündem oldu!

Merhabalar,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı kabul etti. Musk, kabule oğluyla geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kuruluna katılmak üzere New York’ta bulunan Erdoğan, Türkevi’nde temaslarını sürdürüyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’ı kabul etti. Basına kapalı kabulde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da hazır bulundu.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından kabule ilişkin yapılan açıklamaya göre, basına kapalı kabulde Erdoğan, Musk’a, Türkiye’nin teknoloji alanındaki atılımlarını, Dijital Türkiye Vizyonu ve Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ni anlattı.

 

ERDOĞAN’DAN MUSK’A FABRİKA ÇAĞRISI

 

Togg’un Türkiye’de yollara çıkmasıyla birlikte Tesla’nın da Türkiye pazarına girdiğini hatırlatan Erdoğan, Tesla’nın 7’nci fabrikasını Türkiye’de kurması için çağrı yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin uzay programı kapsamında atılan ve atılacak adımlarda SpaceX ile işbirliği imkanlarının doğabileceğini belirterek, Musk’ı İzmir’de düzenlenecek TEKNOFEST’e davet etti.

 

Erdoğan, Musk’a kendi yazdığı “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabının İngilizce versiyonu ile Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca hazırlanan ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki reform talebinin gerekçelerinin anlatıldığı “BM Reformu: Uluslararası İş Birliğine Yeni Bir Yaklaşım” kitabını, Musk’ın çocuğuna da futbol topu hediye etti.

 

 

Tesla’nın altı dev fabrikasının yerleri ve özellikleri şöyle:

Fremont, California (ABD)

ABD’nin California eyaletinin Fremont kentindeki fabrika 2010’da, yani Tesla’nın kuruluşundan 7 yıl sonra açıldı. Tesla; Model S, 3, X ve Y tipi araçlarını 511 bin metrakare büyüklüğündeki bu fabrikada üretmeye başladı. Tesla’nın en fazla işçisi olan bu fabrikasında 17 binden fazla kişi çalışıyor.

Tesla, gigafabrika olarak nitelendirilen ilk tesisini 2016’da ABD’nin eyaletinde açtı. Dev fabrika, elektrik motorları, piller ve güç aktarma organları için yüksek hacimli bir tesis. Nevada’dakinden başlayarak Tesla’nın daha sonra açtığı tüm tesisler gigafabrika kategorisinde.

ABD’nin New York eyaletinin Buffalo kentindeki Tesla fabrikası 2017’de açıldı. Tesla bu tesiste, kendi imzasını taşıyan güneş enerjili çatı kiremitlerini, güneş panellerini ve süper şarj cihazlarını üretiyor.

Tesla, ABD dışındaki ilk fabrikasını 2019’da Çin’in Şanghay kentinde açtı. Aynı yılında sonunda ilk kez Çin’de görülen koronavirüs salgını ve dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e ticaret savaşı açması dahi, fabrikada operasyonu durdurmadı. Tesiste, Model 3 ave Model Y tipi araçlar üretildi. Çin’de yabancılara ait ilk fabrika da bu tesis oldu.

Berlin–Brandenburg (Almanya)

Tesla’nın Almanya’daki fabrikası ülkede çevre örgütlerinin tepkisine karşın geçen yıl açıldı. Şirket bu tesiste, Model Ys tipi araçlar ve bataryalar üretiyor. Elon Musk bu gigafabrikayı, “bölge, Almanya ve dünya için bir mücevher” olarak nitelendirmişti. Tesla, bu tesisle, Almanya’da Brandenburg eyaletindeki en büyük işveren konumunda.

Tesla’nın ABD’nin Texas eyaletinin başkenti Austin’deki fabrikası, aynı zamanda şirketin yeni genel merkezi. Model Y, Cybertruck ve Semi tipi araçların üretildiği tesis tam 929 bin metrekarelik bir alanda inşa edildi. Fabrikada 70 bin güneş paneli var. Boya kabinindeki kuru filtre teknolojisi ile yılda 2,7 milyon galon su tasarrufu sağlanması bekleniyor. Tesla, daha uzun ömürlü 4680 hücreli yapısal pil paketini de ilk kez bu fabrikda üretmeye başladı.

Getty Images

ERDOĞAN – ELON MUSK GÖRÜŞMESİ DÜNYA BASININDA

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Elon Musk arasındaki bu görüşme dünyada da geniş yankı uyandırdı.

İşte görüşmeye dair öne çıkan manşetler:

 

REUTERS

İngiltere merkezli Reuters, “Erdoğan, Musk’tan Türkiye’de Tesla fabrikası kurmasını istedi” başlıklı haberinde, Musk’ın, birçok Türk tedarikçinin halihazırda Tesla ile çalıştığını ve Türkiye’nin bir sonraki fabrika için en önemli adaylar arasında yer aldığını söylediği belirtildi.

 

Erdoğan’ın ayrıca, Türkiye’nin yapay zeka ve Starlink internet uydusu konusunda iş birliğine açık olduğunu söylediği aktarıldı.

 

İzmir, 27 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Çiğli Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’e ev sahipliği yapacak.

 

Söz konusu görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musk’ı teknoloji festivaline katılmaya davet ederken, Amerikalı iş insanının da bundan memnuniyet duyacağını dile getirdiği kaydedildi.

 

 

AL JAZEERA

Erdoğan, Musk’tan Türkiye’de Tesla fabrikası kurmasını istedi” diyen Katar merkezli Al Jazeera, görüşmenin Türkevi’nde gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

 

Tesla’nın varlığını küresel ölçekte daha geniş bir alana yaymak isteyen Elon Musk’ın, muhtemelen bu yılın sonuna kadar yeni fabrikası için kurulumun yapılacağı yerle ilgili kararını vereceği belirtildi.

 

Otomobil üreticisinin hisselerinin, bu yıl şimdiye kadar yüzde 123 arttığı ve 5 milyonuncu otomobilini ürettiği hatırlatıldı.

 

 

BLOOMBERG

 

ABD merkezli Bloomberg, “Erdoğan Musk ile görüştü ve ondan Türkiye’de Tesla fabrikası açmasını istedi” diye yazdı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ofisinin, Musk’a söz konusu fabrikanın kurulması davetinin iletildiğini açıkladığı kaydedildi.

 

Haberde, “Türk lider, Starlink hizmetini de ülkesinde istiyor” notuna yer verildi.

 

New York’taki görüşmenin yaklaşık 45 dakika sürdüğü, yapay zekanın da konuşulan konular arasında yer aldığı vurgulandı. Haberleşme uydularının fırlatılması için Türkiye ile SpaceX arasında ortaklık olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

 

“Erdoğan, Türk ordusunu desteklemek üzere insansız savaş uçaklarının üretimi de dahil olmak üzere kendi kendine yeten savunma sanayisinin geliştirilmesini teşvik ediyor.”

 

 

FAZ

Almanya basınından Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Tesla fabrikası konusundaki önerisini Elon Musk’a ilettiğini okurlarıyla paylaştı.

 

Haberde, “Erdoğan, Musk’tan ülkesinde üretim tesisi kurmasını istedi” denildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Para Analiz


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın