Dr. Fulya Gürbüz- Vega Portföy Günlük Bülten

Merhabalar,

Bir Önceki İşlem Günü Ne Oldu?

Dün Asya borsaları karışık seyretti, Avrupa düştü, ABD yükseldi. İşgücü piyasasındaki zayıflıkla DXY 104’ün altına geriledi, EURUSD değer kazandı, ABD 10-yıl vadeli tahvil faiz getirisi arttı, ons altın ve Brent petrol yükseldi.

Türkiye’de nakit bütçe Kasımda 95,3 milyar TL fazla verdi. Ocak-Kasım’da 428,5 milyar TL nakit açığına karşılık Hazine net 790,8 milyar TL borçlandı.

1 Aralık’ta KKM 94,0 milyar dolara, DTH 179,3 milyar dolara geriledi. Yurt dışı yerleşikler hisse senetlerinde net 0,4 milyar $, DİBS’te net 0,2 milyar dolar alış yaptı. Uluslararası rezervler 140,1 milyar dolar ile zirve yaptı. TCMB net rezervleri 34,8 milyar dolara, swap hariç net rezerv açığı 44,7 milyar dolara geriledi. Kredi hacmi ve kredi kart harcamaları artış hızı yavaş seyrini korudu. Özellikle bankacılık sektörü sendikasyon kredileri rezervleri desteklemeye devam ediyor.

ABD’de 24 Kasım’da 219 bin olan ilk işsizlik başvuruları 1 Aralık için 222 bin tahmin edilirken 220 bin oldu. Dört haftalık ortalaması 220,75 bin ile hafif yükseldi, böylece arka arkaya dört hafta yatay seyretti. Uzun vadeli konut kredisi faizleri düşmeye devam etti.

Almanya’da sanayi üretimi Ekimde beklentilerin aksine aylık %0,4 daraldı, üretim kaybı Haziran-Ekim döneminde aralıksız sürdü.

Euro Bölgesinde GSYH 3Ç2023’te ç/ç %0,1 daraldı, y/y %0,1 büyüdü. 3Ç2023’te istihdam ç/ç %0,2 arttı, artış son 11 çeyrektir sürüyor.

Çin’de ihracat son 7 ayda ilk kez Kasımda yıllık %0,5 artış kaydetti.

8 Aralık 2023 – Makroekonomik Veri Gündemi

Haftanın son işlem gününde piyasalar TSİ1630’da açıklanacak ABD işgücü verilerini beklerken sabah saatlerinde Asya borsaları karışık, vadeli ABD borsaları yataya yakın seyrediyor. Dolar endeksi DXY, 10-yıl vadeli tahvil faizleri, petrol, altın ve metaller yükseliyor, EURUSD aşağıda.

Bugün gözler Kasım ayına ilişkin olarak ABD’den gelecek olan  tarım dışı istihdamdaki değişim (beklenti 180 bin artış, Ekim 150 bin artış), Ocak-Ekim ortalaması 238,8 bin), işsizlik oranı (Ekim %3,9), ortalama saatlik kazançlar (Ekim y/y %4,1) verilerinde olacak.

Türkiye’de Kasım ayı merkezi yönetim iç borç stoku açıklanacak. Döviz kurundaki artış, iç borç stokunu yukarı çekecek.

Almanya’da açıklanacak Kasım ayı TÜFE verisi ECB’nin politika faizi kararı açısından önemli.

Kaynak: TÜİK, TCMB, tradingeconomics.com

Dr. Fulya Gürbüzwww.vegaportfoy.com

 

YASAL UYARI

Dışarıdan Temin Edilen Verilere İlişkin Yasal Uyarı

Bu bültende/e-postada yer alan her türlü fiyat, veri ve bilgi; kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve diğer piyasa koşullarına göre güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan temin edilmekte olup, bu bilgilerin tam ve eksiksiz şekilde doğru olduğu anlamına gelmemektedir. Bu bültende yer alan verilerle okuyuculara tarafsız genel bilgiler sunulmaktadır. Bu kaynaklardan temin edilen fiyat, veri ve bilginin kullanılması sebebiyle ortaya çıkabilecek zararlardan Vega Portföy Yönetimi A.Ş. sorumlu değildir.

Yatırım Tavsiyesi Olmadığına Dair Yasal Uyarı

Bu raporda/e-postada yer alan bilgi, analiz ve yorumlar yatırım danışmanlığı ve/veya yönlendirici ve taraflı bir nitelik taşımayıp okuyucuya dürüst ve objektif bakış açısıyla genel bir bilgilendirme yapılmaktadır. Bu raporda yer alan analiz, tavsiye ve yorumlar mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, analiz ve yorumlara dayanılarak yapılacak yatırımların ve işlemlerin sonuçlarından ve oluşacak mali kayıplardan Vega Portföy Yönetimi A.Ş. sorumlu değildir.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın