Dünyada konut fiyatların en hızlı arttığı iller Ankara, İzmir ve İstanbul

Merhabalar,

Dünyada en yüksek konut fiyatı artışı bu yıl Türkiye’de yaşandı. Şehirler bazlı bakıldığında ise Ankara, İzmir ve İstanbul, dünyada konut fiyatlarının en hızlı arttığı iller olarak ilk üç sırada yer aldı.

İngiltere merkezli emlak danışmanlık firması Knight Frank, 2023’ün ilk çeyreğine dair Global Konut Fiyat Endeksi’ni yayımladı. Küresel konut fiyatlarının 2015’ten bu yana en yavaş yükselişini yaşadığı 2023 ilk çeyreğinde Türkiye, en yüksek artışın yaşandığı ülke oldu.

Türkiye’de konut fiyatlarının 12 aylık yükselişi yüzde 132,8 olarak kayıtlara geçerken, ilk çeyrekteki artış yüzde 22,2 oldu.

Türkiye’de yüzde 132,8, ikinci Makedonya’da yüzde 18,8 arttı

56 konut piyasasının değerlendirildiği rapora göre yılın ilk çeyreğinde 23 ülkede konut fiyatları düştü.

Türkiye’nin ardından en yüksek yıllık artış yüzde 18,8 ile Kuzey Makedonya’da gerçekleşti. Onu yüzde 17,3 ile Hırvatistan ve yüzde 16,6 ile Macaristan, yüzde 15,3’le Litvanya takip etti.

En çok fiyat düşüşü yaşanan ülkeler ise yüzde 15,7 ile Güney Kore, yüzde 13 ile Yeni Zelanda, yüzde 10,3 ile Hong Kong oldu.

İlk üçü Ankara, İzmir ve İstanbul oluşturdu

Ayrıca, Knight Frank’ın 150 şehri kapsayan konut fiyatları araştırmasında da Türkiye’nin en büyük üç şehri, dünyada konut fiyatların en hızlı yükseldiği iller olarak kayıtlara geçti. Verilere göre; yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla konut fiyatlarının yüzde 135,3 oranında arttığı Ankara, dünyada ilk sırada yer aldı.

Ankara’nın ardından konut fiyatlarında yıllık bazda yüzde 133 artış gerçekleşen İzmir ve yüzde 127,3 artışla İstanbul, ilk üç sırayı oluşturdu. Knight Frank’ın raporunda değerlendirmeye alınan Türkiye’den bir başka şehir bulunmuyor.

Yeni Zelanda’nın başkentinde konut fiyatları yüzde 18,6 geriledi

Ankara, İzmir ve İstanbul’un ardından konut fiyatlarının yıllık bazda yüzde 22,5 arttığı Hırvatistan’ın başkenti Zagrep ve 20,2 artışla Macaristan’ın başkenti Budapeşte, dördüncü ve beşinci sırada yer aldı.

2023’ün ilk çeyreğinde, 2022’nin ilk çeyreğine kıyasla konut fiyatlarının yüzde 18,6 oranında azalış gerçekleşen Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington, listenin son sırasında yer aldı.

Değerlendirmeye alınan 150 şehir arasında 93’ünde konut fiyatları artış gösterdi.

 Tablo: Knight Frank


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın