Erdoğan’dan Miçotakis’e nükleer enerji teklifi

Merhabalar,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin ardından uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin enerji alanında Yunanistan’la iş birliğini genişletme niyetinde olduğunu belirtti.

 

 

Erdoğan, özellikle enerji sektöründe nükleer enerji de dahil olmak üzere iş birliğini geliştirmek istediklerini vurguladı.

 

Sinop’ta inşa edilecek olan nükleer santralin enerji üretiminden Yunanistan’ın da faydalanabileceğini dile getiren Erdoğan, Ataşehir’de enerji hub’ı kurulması planlarından da bahsetti. Türkiye’nin enerji dağıtımını merkezi bir noktada toplamayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, Rusya’dan gelecek doğalgazın Trakya üzerinden Balkanlar’a ve Avrupa’ya ulaştırılmasını sağlayacak bir merkez oluşturma kararlılığında olduklarını belirtti.

 

 

Erdoğan, Türkiye’nin ve Yunanistan’ın bölgedeki gerilimlerden olumsuz etkilendiğini vurgulayarak, her iki ülkenin de çıkarları doğrultusunda imkanlar arayıp, fırsatlar oluşturmaları gerektiğini dile getirdi.

 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in olumlu yaklaşımına değinen Erdoğan, bölgedeki doğal zenginliklerin adil bir şekilde paylaşılması gerektiğini ve bu konuda karşılıklı olarak doğru adımların atılması gerektiğini vurguladı. Doğu Akdeniz’deki konferans önerisinin, adil bir zemin oluşturarak provokasyonlara fırsat vermemek adına doğru bir yaklaşım olduğunu belirtti.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın