Fed faiz kararı açıklamaları sonrasında Wall Street 2024 beklentilerini değiştirdi

Merhabalar,

ABD Merkez Bankası’nın geçen hafta Hazine getirilerinde aniden tetiklediği destansı düşüş, birçok Wall Street stratejistini 2024 için günlerdir yaptıkları tahminleri bir kenara bırakmaya zorladı. Ancak boğalar ve ayılar arasındaki görüş ayrılığı hala devam ediyor.

Kasım ayında yayınlandıklarında kötümser görünen gelecek yıl için tahvil piyasası tahminleri, Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye yönelmesinin ardından getirilerin düşmesiyle savunulamaz hale geldi. Halihazırda iyimser olan bazı tahminler de olayların etkisiyle tamamen alt üst oldu.

Yine de, çoğu kişi yeniden hesap yapmakta olsa bile, büyük bankalar hala anlaşmazlık içinde. TD Securities tahvillerde en fazla yükseliş bekleyen bankalar arasında yer alıyor. Bank of America Corp. ve Barclays Plc ise en şüpheci bankalardan bazıları.

Dünyanın en büyük finans kuruluşlarındaki stratejistlerin medyan tahmini, çoklu piyasalar için bir ölçüt olan 10 yıllık ABD Hazine getirisinin %3,98’e düşeceği yönünde. Bu, Pazartesi günkü kapanış itibariyle %3,93 olan seviyesinden çok uzak değil, ancak Fed’in dönüşünden önceki getirisi %4,20’den belirgin bir şekilde daha düşük. 2023 zirvesi de %5’deydi.

TD Securities, Mayıs ayından itibaren Fed’in 200 baz puanlık faiz indirimlerinin ardından 10 yıllık faizin bir yıl içinde %3’e kadar düşebileceğini düşünüyor.

Goldman Sachs Group Inc. ve Barclays, faiz indirimlerinin gelecek yılın dördüncü çeyreğinden önce olası olmadığı görüşlerinden vazgeçerken, getirilerin 2024’ü sırasıyla %4 ve %4,35’te bitireceğini tahmin ediyor.

Sit Investment Associates’te 9 milyar dolarlık devlet tahvili fonunu yöneten Bryce Doty, “Ne zaman bu kadar farklı tahmin aralığı görürseniz, o zaman bir trendin sona erdiğini ve yeni bir şeye başlamak üzere olduğunu anlarsınız” dedi. Doty, Fed’in güvercin bir tavır takınmasının “size bir dönüm noktasında olduğumuzu söyleyen çanın çalması” olduğunu da sözlerine ekledi.

Bank of America gibi diğerleri, 10 yıllık getirinin gelecek yıl bu zamanlar %4,25’ten işlem göreceğini tahmin ediyor ancak Fed’in yeni duruşunun “faiz tahminleri için aşağı yönlü riskler oluşturduğunu” kabul ediyor. Morgan Stanley %3,95, JPMorgan Chase & Co. %3,65 ve Citi %3,90 olarak öngörüyor.

Bloomberg Intelligence “Kesintilerin ne zaman ve hangi hızda başlayacağına bağlı olarak, piyasa biraz aşırıya kaçıyor olabilir. Bir süre konsolidasyon olsa da, 10 yıllık getirinin gelecek yılın sonunda %4’ten %3’e yaklaşmasını bekliyoruz” diyor.

Geçen yıl bu zamanlar, TD ve Citigroup Hazine tahvillerini en çok yükseltenler arasındaydı ve birçok yatırımcı 2023’ü “tahvil yılı” olarak ilan etti.

Ekonomi ve enflasyonun beklenenden daha dirençli çıkması ve resesyonun önlenmesiyle bu tahminler boşa çıktı ve Fed yılın büyük bir kısmını son on yılların en büyük faiz artırım serisini uzatarak geçirdi. Çoğu kişinin beklentisinin aksine, 10 yıllık getiriler Ekim ayında 2007’den bu yana ilk kez %5’i aştı.

Tahviller, ekonominin zayıflamaya başlaması ve Fed’in sıkılaştırmayı durdurmasının ardından üst üste üçüncü yıllık kaybını kıl payı önleme yolunda ilerliyor. Bu durum, Kasım ayında Hazine tahvillerinin 2008’den bu yana en iyi ayını yaşamasına ve hisse senetleri, kredi ve gelişmekte olan piyasalarda genel bir yükselişe yol açtı.

AXA Investment Managers’ın temel yatırımlar müdürü Chris Iggo, Fed sonrası Hazine tahvillerindeki artıştan önce 8 Aralık’ta yayınladığı bir raporda “2023’ün tahvil yılı olacağı beklentileri tam olarak karşılanmadı” dedi. “Devlet tahvili piyasalarının performansı hayal kırıklığı yarattı.”

Goldman Sachs, olanları doğru tahmin eden bir avuç kurumdan biriydi ve Praveen Korapaty liderliğindeki ekibi şimdi rallinin 2024’te hızını kaybedeceğini söylüyor.

Diğerleri ise ‘tahvil al’ mantrasını yeni bir yıla taşıyor. Jefferies International Ltd. analistleri 11 Aralık’ta müşterilerine, merkez bankalarının faiz indirimlerine başlamasıyla tahvillerin hisse senetlerinden daha iyi performans göstermesiyle “2024’ün sabit gelir yılı olmasını bekliyoruz” dedi. Yine de yazarlar, “Spektrumdaki analistlere saygı duymakla birlikte, 2024’ün makro tahminler için bir başka zorlu yıl olması muhtemeldir” dedi.

Getiri tahminleri arasındaki farklılıklar, Fed’in pandemi sırasında satın aldığı tahvilleri elden çıkarmak için ayda 60 milyar dolarlık bir hızla elindeki Hazine tahvillerinin tükenmesine daha ne kadar izin vereceğine ilişkin görüşleri de dikkate alıyor. Niceliksel sıkılaştırma olarak adlandırılan QT, ABD’nin devasa mali açıklarına hizmet etmek için daha fazla borç satılmasını gerektirerek uzun vadeli getiriler üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor.

Örneğin NatWest, 2024’te TD’den daha fazla Fed faiz indirimi öngörüyor, ancak – Aralık ayı başındaki bir nota göre – QT’nin yıl sonuna kadar devam etmesini bekliyor; TD ise parasal gevşeme başladığında bunun durmasını bekliyor.

Benzer şekilde, JPMorgan ve Morgan Stanley de Fed’in faiz indirimlerine ilişkin muhafazakar beklentilerine rağmen 10 yıllık getiri tahminlerini nispeten yükseltti. Her ikisi de QT’nin gelecek yıl boyunca devam etmesi için alan görüyor.

Fed’in bilanço küçültme hızı ne olursa olsun, yatırımcılar politika yapıcıların izleyeceği yolu belirleyecek olan ekonomik görünüm konusunda bölünmüş durumda. Sit Investment Associates’ten Doty, yumuşak iniş beklentileri, enflasyonun yapışkanlığı ve merkez bankasının politikasının gücünü tahmin etmenin zor olduğunu söyledi.

“Bu üç geniş kapsamlı görünümle, faiz oranı projeksiyonlarında inanılmaz bir aralığa sahip olacaksınız.”

Bloomberg/Çeviri


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın