Fed, faize dokunacak mı? Altın yatırımcısını neler bekliyor?

Merhabalar,

FED’in Eylül ayında vereceği karar büyük bir merakla bekleniyor. Altın FED kararından nasıl etkilenecek?

Temmuz ayında yapılan faiz artırımının ardından ABD faizi 22 senenin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Faiz kararı, 19 veya 20 Eylül tarihlerinde yapılacak toplantı sonrasında açıklanması bekleniyor.

 

ABD TÜFE ve ÜFE verileri piyasa beklentilerinin üzerinde gelse de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 20-21 tarihinde gerçekleşecek toplantısında faize dokunmaması ve politika faizini yüzde 5,25-5,50 seviyesinde bırakması bekleniyor.

 

Fed’den yıl sona ermeden 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi halen masada dururken; bankasının 2024 yılının ikinci yarısında faiz indirimi yapabileceği öngörülüyor.

 

Bu senaryoda dolardaki ve ABD tahvil faizlerindeki zayıflamanın yarattığı ters korelasyon etkisiyle, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketin desteklemesi tahmin ediliyor.

 

Önümüzdeki hafta çarşamba günü saat Türkiye saati ile 21.00’de açıklanacak faiz kararı ve 21.30’da Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarıyla piyasada oynaklığın artması beklenirken; şahin mesajlar verilmesi halinde dolarda güçlenme, ABD tahvil faizlerinde yükseliş ve altın fiyatlarında baskılanma tahmin edilirken; tersi durumda yani daha güvercin açıklamalarla altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketleri gözlenebileceği öngörülüyor.

 

 

Altın, yüzyıllardır insanların güvenli liman olarak gördüğü ve değerini koruyan bir yatırım aracıdır. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde altına olan talep artar ve bu da altın fiyatlarının yükselmesine neden olur.

 

Gram altının yatırımcılara cazip gelmesinin bir nedeni, geçmiş performansının gösterdiği potansiyeldir. Son yıllarda gram altın, düzenli olarak değer kazanmış ve yatırımcılara kar getirmiştir.

 

 

 

 

 

Para Analiz


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın