Fed ne zaman, ne kadar faiz indirecek?

Merhabalar,

ABD tahvillerindeki ralli piyasanın Federal Reserve’in faiz artırma döngüsünün bittiğine ikna olduğunu gösteriyor. Tartışma şimdi, merkez bankacılarının ne zaman ve ne kadar fazi indirmeye başlayacağına dönüyor.

Mesele, ekonominin yumuşak bir inişe mi yoksa resesyona doğru mu yerleşeceği. Her iki senaryo da faiz indirimlerinin muhtemelen en erken Mart ayında geleceğini öne sürüyor. Mevcut piyasa beklentileri, önümüzdeki yıl en az 1,25 puanlık bir gevşeme öngörüyor, bu da daha düşük getirilere ve uzun bir ralliye yol açacak gibi görünüyor.

Bu, daha fazla dalgalanmanın yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Çelişen ekonomik veriler ve Fed yetkililerinde para politikasını kolaylaştırmak için acele etmediklerini hatırlatmaya devam mesajları bu oynaklıkların temelinde olacak. Fed’in geleneksel bir toplantı öncesi iletişim sessizliği başlamadan önce büyük bir Fed konuşma haftasını tamamlarken, başkan Jerome Powell Cuma günü, politikanın kısıtlayıcı bölgeye iyice girdiğini söyledi ancak bu aşamada politikanın ne zaman gevşeyebileceği konusunda spekülasyon yapmanın “erken” olduğunu belirtti. Eleştirisi, tahvil tüccarlarını piyasayı daha da yukarı göndermekten alıkoymadı.

ABD tahvilleri muhtemelen çok hızlı hareket etti ve tüccarlar daha önce erkenden dönüş üzerine bahse girmenin sonuçlarına maruz kaldılar. Ancak faizlerin döngü için zirve yaptığı ve yumuşak verilerin en azından 4%’ün üzerindeki vadelere oturmuş olan yaklaşık 6 trilyon dolarlık rekor nakit miktarını zorlayacağı bir his var. Geçen ay 60 baz puan düştükten sonra, referans ABD Hazine getirileri, ABD banka iflasları tarafından körüklenen resesyon korkularının yaşandığı bu yılın başlarındaki düşük seviyelerinin belirgin şekilde üzerinde kalmaya devam ediyor.

Pimco’da portföy yöneticisi Michael Cudzil “Fed, verilerin yumuşadığını söyleyerek piyasa hareketlerini onayladı ve bu, piyasaya daha fazla rahatlık sağladı. Tahvil piyasasındaki ralliyi bu biraz fazla ileri götürür. Ayrıca, yavaşlamaya şaret eden verilerin daha tehlikeli bir şey olduğu ihtimali de var” dedi

Gelecek hafta bir dizi veri, tahvil boğalarının kararlılığını test edecek ve en son ABD istihdam raporunda doruğa çıkacak. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, Kasım ayında işe alımlarda bir iyileşme bekliyorlar, önceki ayın 150.000’ine karşılık 200.000’e yükselecek ve grev yapan işçiler işlerine geri dönecek. İşsizlik oranının %3,9’da sabit kaldığı ve ücretlerin yıllık bazda %4’e biraz hafifleyeceği tahmin ediliyor.

Enflasyon, merkez bankası yetkililerinin beklediğinden daha hızlı bir şekilde düşerken, JPMorgan Asset Management’dan sabit getirili portföy yöneticisi Kelsey Berro, “Fed’in son faiz artışının Temmuz ayında olduğu hissini güçlendiriyor,” dedi Bloomberg Television’a.

ABD tüketici enflasyon verileri ve yılın geri kalanı için Fed’in son iki günlük toplantısının başlaması, istihdam raporundan sonraki diğer dönemeçler. Fed’in gelecek yıl ve 2025 için faiz politikasının görünümünü nasıl çerçevelediği ve “dot-plot” aracılığıyla piyasaya sunduğu, merkez bankasının önümüzdeki 12 ay içinde sadece yarım puanlık bir gevşeme öngörüsünün üzerinde faiz indirimi bekleyen piyasaya bazı belirsizlikler ekleyebilir.

“Piyasa getirileri bir yıl boyunca ya Fed’in faiz politikasını ‘daha uzun süre daha yüksek’ tutma beklentileri ya da geri dönüp borç maliyetlerini artırma ihtimaliyle sınırlanmıştı. Şimdi, Hazine piyasası daha net bir yol seziyor. Kendisini aşırıya mı götürdü?

Londra merkezli RBC BlueBay Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Mark Dowding, yatırımcıların Kasım ayında “getirilere aşırı derecede düştükten sonra” önümüzdeki haftalarda faiz oranlarının yükseleceğini beklediğini söylüyor.

“Daha önce Kasım ayının başında süreklilik konusunda olumlu bir tutum sergilemiştik, getiriler düştükçe karlar alındı ve son bir hafta içinde kısa bir pozisyona geçtik,” diyor Dowding.

Bu hafta yayımlanan veriler, volatil gıda ve enerji unsurlarını çıkaran çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin (PCE) ekim ayında yıllık bazda %3.5 arttığını gösterdi. Bu tercih edilen Fed enflasyon alt göstergesi doğru yönde hareket ediyor olsa da, Dowding’e göre Fed’in muhtemelen faizleri kesmeyeceği bir noktaya gelene kadar %3’ün altına düşmeyecek – ki RBC BlueBay bunun 2024’ün ikinci yarısına kadar gerçekleşmeyeceğini düşünüyor.”

Pimco’dan portföy yöneticisi, Michael Cudzil,  ‘Tahvil getirilerindeki düşüşün yönüne katılabilirsiniz, ancak miktarına katılamazsınız. Tarihsel olarak uzun vadeli cazip bir seviye olan %4,25 veya %4,5 10 yıllık getiri’ dedi.

Bloomberg Economics’in değerlendirmesinde “Temel senaryomuza göre, işsizlik 2024 yılında tarihsel standartlara göre hafif bir resesyona yaklaşarak yıl sonuna kadar %5’e kadar artmalıdır. Fed’in resesyona ilişkin anlayışının Mart 2024’te faizleri ilk kez düşürmeye yetecek kadar açık olması bekleniyor. Fed, muhtemelen 2024’te toplamda 125 baz puan ve 2025’te başka bir 125 baz puan faiz indirimine gidecek” diyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın