‘Fiyat istikrarı finansal istikrar için çok önemli’

Merhabalar,

Ataşehir’deki İstanbul Finans Merkezi’nde gerçekleştirilen görüşme sonrası Erkan ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Lideri Alpaslan Çakar, basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulundu. Görüşmenin verimli geçtğini belirten Lideri Erkan,

ENFLASYONLA MÜCADELE

“Bankacılar sadeleşme sürecindeki taleplerini iletti. Hükümetimizin belirlediği ekonomik gayeler doğrultusunda enflasyonla gayret etmek için tüm ekonomik ünitelerimiz kollarını sıvamıştır ve bunu istikrarlı ve kararlı bir halde yapacağımızdan eminim. Fiyat istikrarı finansal istikrar için çok kıymetli. Her ikisini de sağlayarak enflasyonla uğraş edeceğiz” değerlendirmesini yaptı. Alpaslan Çakar ise “Herkes görüşlerini söyledi. Global ekonomiyi, ülkemiz iktisadını, bankacılık kesiminin dününü bugününü konuştuk. Bankacılık kesimi güçlü bir yapıda. Hepimizin temel maksadı daha fazla yatırım, istihdam, üretim ve istikrar. Çok yapan, çok verimli bir toplantı oldu” dedi.

ŞİMŞEK’TEN ‘KARARLIYIZ’ VURGUSU

HAZİNE ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iktisat siyasetlerinin kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı hedeflediğini belirterek, şunları söyledi: “Bu maksatlara ulaşmada kararlıyız” dedi. İstanbul’a hareketinden evvel Ankara Esenboğa Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Şimşek, iktisat siyasetlerinde bir sürece girildiğine fakat bu yolda kararlı hareket edildiğine vurgu yaptı. Şimşek, şu sözleri kullandı: “Ekonomi politikalarımız kısa vadede fiyat istikrarını ve finansal istikrarı hedeflemektedir. Bu maksatlara ulaşmakta kararlıyız. Merkez Bankası’nın dünkü açıklamasında belirtildiği üzere bu bir süreçtir. Kararlılıkla kademeli olarak bu süreç yönetilecektir.”

fiyat istikrari finansal istikrar icin cok onemli 0 MKajmAJ7

 

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın