Fiyatlar düştü, satışlar durdu: İkinci el oto piyasasında durgunluk

Merhabalar,

Yetkililer tarafından ikinci el araç fiyatlarına yapılan düzenlemeyle otomobil fiyatlarının yükselişine set çekildi.

 

 

 

Düşen fiyatlar satışlarda hareketlilik yaratmadı. Satıcılar, alıcıların fiyatların daha da düşmesini beklediği için hareketlilik olmadığını ifade etti. Piyasanın çok aşağısında araçların satıldığına dikkat çeken bir alıcı “Biz de satmak için araç getirdik. Aracın piyasası 320 bin TL’ydi ama bu arabayı 300 bin TL’ye satamıyoruz. Soran da yok alan da yok” dedi.

 

 

Döviz kurundaki artış, sıfır araç tedariğindeki sıkıntılar ikinci el otomobil fiyatlarının sıfır araç fiyatlarını dahi geçecek seviyede yükseltti. Yetkililer tarafından alınan 6 ay, 6 bin kilometre ve liste fiyatının üzerinde araç satışının yapılamayacak kararları, ikinci el araç fiyatlarının hızlı yükselişine set çekti.

 

Galerici Ahmet Yurtlu, Ağustos ayından itibaren fiyatlarda düşüş olduğunu kaydederek, “İkinci el araçlarda pandemi döneminden bu yana ciddi bir fiyat artışı vardı. Son 1 aydır bunun önüne geçildi. Şuana kadar söylem bazında olan kararların icraata dönüşmesi fiyatların oturmasına ve birazda geri çekilmesine neden oldu. 6 ay, 6 bin kilometre ve liste fiyatının üzerinde araç satılamayacak şartları ile daha müşahhas çözümler üretildiği için sonuç alındı.

 

FİYATLAR YÜZDE 10 ARASINDA GERİLEDİ

Tescili 6 ayını doldurmamış araçların satışı yapılacağı zaman noterde sayfa açmıyor ve satış yapamıyorsunuz. Durumu böyle olunca dışarıda “al satçılar” dediğimiz kişiler ve yatırım maksatlı araç alan kişiler satış yapamadı. İnsanlar bizden döviz bürosu gibi araç alıp beklettikten sonra ciddi karlar ediyorlardı. Bunun neticesinde de gerçek tüketici olanlar fiyatlar arttığından dolayı araç temin edemiyorlardı. Bu konuda alınan önlemlerin ete ve kemiğe bürünmesiyle sonuç alındı. Noterden satış yapılamayınca yatırım maksatlı araç alanlar piyasadan çekildi ve fiyatlarda haliyle geri geldi. Ağustos ayında da sıfır araç problemi çözülünce onunda faydası oldu. Ağustos ayından itibaren aracın durumuna göre yüzde 5 ile 10 arasında fiyatlarda geri geliş oldu” ifadelerini kullandı.

 

 

 

7699984.jpg

 

 

 

Samsun’da ise 2. El Oto Pazarı’nda araçların fiyatı düşse de satışlarda bir hareketlilik yaşanmıyor.
Karadeniz’in en büyük oto pazarından biri olan Samsun’da 2. el otomobillere olan rağbetin düşmesi ve pazarın cumartesi günü kurulması alışverişi olumsuz etkiliyor. Araba fiyatlarının yüzde 10 oranında düşmesine rağmen satışlarda bir hareketlilik yaşanmıyor. Satıcılar; alıcıların fiyatların daha da düşmesini beklediğini düşünürken, alıcılar ise pazarın cumartesi günü kurulmasının daha az araba ve insanın pazara gelmesine neden olduğundan dolayı araç alışverişinde bir hareketlilik yaşanmadığını söylediler.

 

 

Fiyatların düşmesine rağmen bunun satışlara yansımadığını ifade eden Hasan Yorulmaz, “Şu anda fiyatlar durgun. Yaz sezonu da bitiğinden piyasa duruldu. Şimdiye kadar alan aldı, satan da sattı. Bundan sonra da ne olacağı belli değil. Piyasada durgunluk var ama fiyatlarda da düşüş var. Yüzde 10 civarında bir düşüş oldu. Vatandaşlar fiyatların daha da düşeceğini umarak beklemede olduğunu düşünüyorum. Ben de aracımı pazara 500 bin TL’ye satmak için getirdim. Piyasaya uyum sağlamak için 480 bin TL’ye kadar düştüm ama alıcı çıkmadı. Bir de oto pazarı cumartesi değil de pazar günü olsa daha çok alışveriş olacağını düşünüyorum” dedi.

 

 

‘PİYASASI 320 BİN TL OLAN ARACI 300 BİNE SATAMIYORUM’

Piyasanın çok aşağısında pazara gelen araçların satıldığına dikkat çeken Besim İçler, “Bence araçlar yine ederinin üzerinde satılmaya çalışılıyor. Biz de satmak için araç getirdik. Aracın piyasası 320 bin TL’ydi ama bu arabayı 300 bin TL’ye satamıyoruz. Soran da yok alan da yok. Çok cüzi fiyata araba gelirse ancak o zaman araçlar satılıyor” diye konuştu.

 

 

7699981.jpg

 

 

 

 

Cumartesi günü kurulan pazarın alışverişi olumsuz etkilediğini belirten vatandaşlar ise “Bu oto pazarı çok ölü bir yerde. Arabası olmayan bir kişinin buraya gelip, araç bakması çok zor. Yürüyerek gelinecek bir yer de değil. Eskiden oto pazarı pazar günleri olduğunda burası tıklım tıklım olurdu. Şimdi ise cumartesi günü olduğundan pek alışveriş olmuyor. Bursa’da oturuyorum. Bursa’nın oto pazarı pazar günü ve çok alışveriş yapılıyor” ifadelerini kullandılar.

 

 

 

 

 

 

karar.com


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın