Foreks anketi: TCMB faiz artışı beklentisi yükseldi

Merhabalar,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bu ayki toplantısına ilişkin medyan beklenti, faizin 500 baz puan artırılacağı ve yüzde 25,00 seviyesinden yüzde 30,00 seviyesine yükseltileceği yönünde oluştu. Ekonomistler, enflasyonist baskılar ile yetkililerden gelen açıklamaların etkisiyle parasal sıkılaşmanın devam etmesini bekliyor.

Foreks Haber anketine katılan 24 ekonomistin tamamı faizin artırılacağını öngördü. En yüksek tahmin yüzde 31,00 olurken, en düşük tahmin yüzde 27,50 olarak gerçekleşti.

Ankette, 2023 yıl sonuna ilişkin görüş veren 22 ekonomistin medyan faiz tahmini yüzde 35,00 oldu. Yıl sonu faiz tahminlerinde maksimum beklenti yüzde 45,00, minimum beklenti ise yüzde 30,00 oldu. Geçen ayki ankette medyan tahmin yüzde 25,00 seviyesinde oluşmuş, tahmin aralığı ise yüzde 30,00 ila yüzde 20,00 bandında gerçekleşmişti.

12 ay sonrasına ilişkin haftalık repo faizi sorusuna yanıt veren 8 ekonomistin medyan tahmini yüzde 37,50 olurken, en yüksek tahminde bulunan ekonomist yüzde 50,00, en düşük tahminde bulunan ekonomist ise yüzde 30,00 beklentisini paylaştı.

Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Bölüm Müdürü Orkun Gödek, Eylül ayı PPK toplantısında TCMB’nin politika faizini %30’a yükseltmesini beklediklerine değinerek, “Faizin yıl sonunda ise yüzde 35-40 aralığına ilerlenmesini yüksek olasılık görüyoruz.” dedi.

Orkun Gödek, aylık bazda enflasyonist baskıların çift haneye yakın değerlerde takip edilirken, gerek TCMB gerekse diğer resmi yetkililerden gelen açıklamaları, parasal sıkılaşmanın devam edeceğinin göstergesi olarak değerlendirdi ve son olarak OVP sunumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen açıklamaların da bu yöndeki beklentilerini kuvvetlendirdiğini vurguladı.

TCMB’nin, uzun bir aranın ardından yeniden enflasyon beklentilerini önceliklendirdiğini kaydeden Gödek, “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de ücret zamlarının beklenen enflasyon üzerinden gerçekleşeceğini belirtti. Bu da ancak beklentilerin kontrol altına alınması ile geçerli olacak. Bu nedenle politika faizinde geniş adımlarla ilerleme serisinin Eylül ve Ekim aylarında devam edeceğini düşünüyoruz.” diyerek görüşlerini aktardı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı, 21 Eylül Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak.

TCMB, 22 Haziran 2023 toplantısında faizi 650 baz puan, Temmuz ayında 250 baz puan, Ağustos ayında ise 750 baz puan artırmıştı. Hafize Gaye Erkan’ın TCMB Başkanlığı görevine geldiği Haziran ayından bu yana haftalık repo faizi toplamda 1650 baz puan yükseltildi ve yüzde 8,50’den yüzde 25,00 seviyesine çıkarıldı.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın