Gabar’daki petrol ve Karadeniz’deki doğalgaza ne oldu?

Merhabalar,

Türkiye peş peşe gelen zamlarla sarsılırken son olarak akaryakıt ve doğalgazdaki ÖTV artışları vatandaşa ‘illallah’ dedirtti. Akıllara ise seçim öncesi AKP’nin Gabar ve Karadeniz vaatleri geldi.

 

 

 

AKP seçim sonrası ekonomik dar boğazın faturasını vatandaşa kesmeye başladı. Seçimlere kadar ekonomiyi merkez bankasına kapı arkasından döviz sattırmakta arayan iktidar, satış baskısını kaldırdı.

Baskının kalkmasıyla döviz kurları fırladı. Dolar TL kuru 19 lira bandından 26 liraya, Euro TL ise 21 liradan 29 liraya kadar yükseldi. Altın ise tarihi zirvesini yaşıyor, bin 642 seviyelerinde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV 7,05 TL’ye yükseltildi.

Motorin ve benzine ÖTV zammı 6 lira olarak yansıdı. Böylece Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından akaryakıt fiyatlarına 9’uncu kez zam gelmiş oldu. Kararın ardından Benzin 28 TL’den 35 TL’ye, motorin 26 TL’den 32 TL’ye yükseldi. LPG ise 15 liraya yükseldi.

Yüzde 70’e yakın zam yapılan akaryakıtta seçim öncesi motorin 19.36 TL, benzin 21.29 TL’idi.

 

 

 

 

“SEÇİMDEN ÖNCE REFAH VAAT EDENLER, SEÇİMDEN SONRA ZAM OLUP YAĞIYORLAR”

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba sosyal medya hesabından “15 Temmuz gecesi Selalar okunurken, Ekonomist Erdoğan, benzinin litre fiyatını 34 TL’ye, motorinin litre fiyatını 32 TL’ye yükseltti…!! 28 Mayısta; #Benzin 20.57 lira, #Motorin 19.34 liraydı. Seçimlerden bugüne benzin ve motorine ortalama 12 lira zam geldi. Seçimden önce refah vaat edenler, Seçimden sonra zam olup yağıyorlar.” paylaşımını yaptı.

 

“İKTİDAR VATANDAŞI KANDIRDI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP’nin seçimden önce “Karadeniz Doğalgazı Devreye Alma Töreni” başlığıyla gösterişli bir törenle seçim propagandası yaptığını anımsatarak “Resmi verilere göre Nisan 2023’te Türkiye’de doğalgaz üretimi toplam tüketimin yüzde 1’ine bile denk gelmiyor. İktidar tamamen algı siyasetiyle vatandaşımızı kandırdı” dedi.

Akın, “İktidarın Karadeniz doğalgazının devreye alındığı algısını resmi raporlar da yalanlıyor. Seçim döneminde verilen doğalgazın ithal edilen doğalgazdan karşılandığı anlaşılıyor. Seçim döneminde verilen bedava doğalgazın faturası milletin parasından karşılanacak” ifadelerini kullandı.

 

GABAR’DA PETROL BULUNDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 Mayıs’ta Konya mitinginde yaptığı açıklamada Şırnak’ta bulunan Gabar Dağı bölgesinde, günlük 100 bin varillik üretim kapasitesine sahip yeni bir petrol rezervi keşfedildiğini duyurmuştu.

 

“ÇIKTIĞI AN TRAKTÖRÜ ÇALIŞTIRACAK KABİLİYETTE”
Bulunduğu söylenen petrolle ilgili konuşan dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Gabar dağında petrol çıkıyor. Şimdi Amerika çıldırmaz mı, Avrupa çıldırmaz mı? Daha yeni başladı. Nasıl bir petrol olduğunu da söyleyeyim. Benzeri Suudi Arabistan’da da var. Çıktığı an traktörü çalıştırabilecek bir kabiliyeti var, gravitesi çok yüksek” ifadelerini kullanmıştı.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın