Gram altında tarihi yükseliş! Yıl sonu tahmini de belli oldu

Merhabalar,

Geçtiğimiz gün altın fiyatlarında gözle görülür bir yükseliş yaşandı. Ons altın, son 5.5 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, gram altın tarihi bir rekor kırarak dikkatleri üzerine çekti. Bugün ise gram altın, rekorlarını sürdürerek son derece önemli bir eşiği daha aştı. Ayrıca, gram altın için yıl sonu tahminleri de netlik kazandı.

 

7 Ekim’de İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalar, jeopolitik riskleri artırarak altın fiyatlarında büyük bir yükselişe sebep olmuştu. Ancak ilerleyen süreçte, savaşın bölgede yayılacağı endişelerinin azalmasıyla birlikte altın fiyatları gerilemişti.

 

Kasım ayının ortalarından itibaren ise altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. Ons altın, 1928 dolar seviyelerine kadar düşüş yaşadıktan sonra yükselişe geçti. Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısında faizleri sabit tutma kararı ve ABD’de enflasyon rakamlarındaki düşüş piyasalarda belirleyici oldu.

 

ABD’de ekim ayında yıllık enflasyon gerileme gösterirken, enerji ve gıda fiyatları hariç tutulan çekirdek enflasyonun yavaşlamasıyla birlikte Fed’in bu yıl daha fazla faiz artırımına gitmeyeceği beklentileri güçlendi. Hatta birçok kurum, 2024 Mayıs ayına kadar Fed’in faiz indirimi yapabileceğini öngördü. Son dönemde, para piyasaları Fed’in faizleri sabit tutacağını ve gelecek yıl indirim yapabileceğini fiyatlamış durumda.

 

Dün, Fed yetkilileri aralık ayı toplantısında ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını sabit tutabileceğine dair işaretler verdi.

 

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, Fed’in faiz oranlarını uzun bir süre boyunca çok yüksek tutma konusunda “kesinlikle” bazı endişeler taşıdığını belirtti. Goolsbee, enflasyonun %2’ye yükseldiği noktada Fed’in faiz oranlarını indirmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

GRAM ALTIN 1900 LİRAYI AŞTI

 

ABD Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyondaki olumlu gidişin durması durumunda faiz artışlarını desteklemeye istekli olduğunu ifade etti, ancak gelecek ayki faiz toplantısında bir artışı desteklediği yönünde net bir mesaj vermedi.

 

Önceki gün 2014 dolar seviyelerinden başlayarak yükselen ons altın, 2043 dolara kadar çıkarak son 5.5 ayın en yüksek seviyesini test etti ve günü 2041 dolardan kapattı.

 

Dün, 1871 liradan açılan gram altın, 1898 lira seviyesine yükselerek sert dalgalanmalar yaşadı ve günü 1894 liradan kapattı.

 

Bugün ise gram altın fiyatında tarihi bir rekora tanıklık edildi. Güne 1897 liradan başlayan gram altın, 1900 lira olan kritik seviyeyi aşarak 1907 lira seviyesine kadar yükseldi. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Gün içinde gram altın en düşük 1894 lira seviyesini test etti.

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın