Hamas’ın saldırıya geçtiği İsrail’de savaş yaşanıyor! Bölgede son durum ne? Ölü sayısı kaç?

Merhabalar,

SAAT 23.00:

GAZZE’YE ELEKTRİK TEDARİKİ KESİLDİ

İsrail Enerji Bakanı Israel Katz yaptığı açıklamada, “İsrail elektrik şirketine Gazze’ye elektrik tedarikini durdurma talimatı veren emri imzaladım” dedi. Katz’in bu açıklamasının ardından Gazze elektrik otoritesi tarafından yapılan açıklamada ise, Gazze elektrik kaynaklarının yüzde 80’inin kapatıldığı duyuruldu.

İSRAİL, ASKERLERİNİN ESİR ALINDIĞINI DOĞRULADI

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Rear Adm. Daniel Hagari yaptığı açıklamada, İsrailli askerlerin Gazze Şeridi’nde esir tutulduğunu doğruladı. Çatışmalarda İsrailli askerlerin öldürüldüğünü belirten Hagari, öldürülen rehinelerin veya askerlerin sayısı hakkında herhangi bir rakam vermedi. İsrail’in güneyinde hala 22 noktada çatışmaların sürdüğünü ifade eden Hagari, halihazırda Gazze sınırında olan 31 tabura ek olarak 4 tümenin daha Gazze sınırına konuşlandırıldığını söyledi.

SAAT 20.53:

İsrail basını “Bazı Hamas üyeleri, öldürdükleri İsrail askerlerinin kıyafetlerini giyerek şehirlerde kamufle oluyor.” diye açıklamada bulundu.

İsrail Ordusu Sözcüsü Avichay Adraee ise  “Gazze çevresinde şu an şiddetli çatışmalar devam ediyor. Savaş durumundayız ve böyle bir atmosferi çok uzun süredir yaşamıyorduk.” diye konuştu.

Tel Aviv’den anlık görüntüler…

 

***

SAAT 20.45:

Hamas’ın ateşlediği roketler İsrail’in başkentine düşmeye başladı.

Filistinli gruplar, Tel Aviv ve diğer şehirlere doğru yüzlerce füze ateşliyor.

***

SAAT 19.55:

Kassam Tugayları, Ofakim şehrinde bir eve baskın düzenledi.

Kassam Tugayları’ndan 4 kişinin katıldığı baskında 2 sivili rehin alındı. Rehin alınan siviller için kurtarma operasyonu devam ediyor. İsrail basını olayı yakından takip ediyor.

İran, ‘Aksa Tufanı’ operasyonlarını kutlamaya başladı.

***

SAAT 19.27:

İsrail eski Başbakanı Naftali Bennett, yedek asker olarak orduya katıldı.

Çatışmalar devam ediyor. Belirlenen hedefler vuruluyor.

***

SAAT 18.38

İsrail Türkiye Büyükelçiliği’nden bazı basın-yayın organlarına rest çekildi.

“İsrailliler hain saldırılar sonucu hayatlarını kaybederken ve işkenceye uğrarken, Türkiye’de bazı basın-yayın organlarının ve siyasetçilerin yalan haber yayması kabul edilemez. Daha açık söylemek gerekirse; bugün yaşananlar, İsrail’in herhangi bir hareketi ile ilişkisi olmayan, bir cevap niteliği taşımayan, Hamas tarafından önceden planlanmış terör saldırılarıdır. Çok uzun süredir terörle mücadele etmiş olan iki ülke olarak, İsrail ve Türkiye bu terör eylemlerine karşı omuz omuza durmalı, teröre hiçbir koşulda destek verilmemelidir.”

***

SAAT 18.00:

ABD, İsrail’e 4.5 milyar dolarlık acil askeri yardım paketini onayladı.

Filistin İslami Cihad sözcüsü, yakalanan İsraillilerin, tüm Filistinli mahkumlar İsrail hapishanelerinden serbest bırakılıncaya kadar tutulacağını söyledi.

Hamas tarafından rehin alınıp Gazze’ye götürülen sivillere ait bir başka video…

***

SAAT 17.00:

Saat 16.30 sularında gelen son dakika haberine göre; Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılarda 198 Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve bin 610 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail medyasının saat 17.00 sularında paylaştığı haberlere göre, Hamas’ın saldırılarında en az 100 İsrailli öldü, 800 İsrailli yaralandı.

Sderot’da İsrail İşgali ile Filistin Direnişi arasındaki çatışmalar sürüyor.

***

SAAT 16.21:

Hamas saldırılarında en az 40 İsraillinin hayatını kaybettiği aktarıldı. Filistinli yetkililere göre İsrail’in karşı saldırılarında ise en az 160 Gazzeli yaşamını yitirdi.

İsrail sağlık yetkilileri, İsrail kasabalarına sızan silahlı kişilerle çıkan çatışmalarda en az 40 İsraillinin öldüğünü, 500’den fazla kişinin de yaralandığını aktardı.

İsrail savunma bakanlığı da Hamas’ın “İsrail devletine yönelik en büyük saldırıyı başlattığını” duyurdu. Bir açıklama da Başbakan Netanyahu’dan geldi. Türkiye’yi ziyaret etmesi beklenen Netanyahu, “Hamas eşi benzeri görülmemiş bir bedel ödeyecek” dedi.

***

SAAT 16.05:

Hamas İsraile ait bir askeri noktayı daha kontrol altına aldı. Çok sayıda askeri teçhizat Hamas tarafından ele geçirildi. 4 Merkava tipi tank Filistinlilerce ele alındı.

 

İsrailli haber kuruluşu Ynet News, Hamas’ın askeri kolunun 35 İsrail askerini yakaladığını açıkladığını bildirdi.

Hamas, açıklamasında “Güçlerimiz, İsrail’in yerleşim yeri Sderot’ta 35’ten fazla İsrailli asker ve sivili yakalamayı başardı ve bunlar Gazze Şeridi’ne nakledildi.” ifadelerini kullandı.

YEDEK ASKERLER GÖREVE ÇAĞRILDI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Hamas, bu sabah büyük bir hata yaptı ve İsrail’e karşı savaş başlattı. İsrail Savunma Kuvvetleri, tüm sızma noktalarında düşmanla savaşıyor. İsrail, bu savaşı kazanacak” dedi.

***

SAAT 15.39:

İsrail, Hamas’ın hızlı ilerleyişi nedeniyle hava üslerini boşaltmaya başladı.

***

SAAT 15.00:

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail’in güney bölgelerine başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunda esir alınan İsrail askerleri ile Nahal Oz bölgesindeki askeri noktalara baskınlara ilişkin yeni görüntüler yayınladı.

ÜSLER ELE GEÇİRİLDİ, TANKLAR İMHA EDİLDİ!

SON DAKİKA | İsrail ordusuna büyük darbe: Üsler ele geçirildi, tanklar imha edildi!

Hamas, sosyal medya hesaplarından İzzeddin el-Kassam Tugaylarına bağlı unsurların İsrail’in Gazze Şeridi sınırındaki Nahal Oz bölgesinde baskın düzenlediği askeri noktalara ve çeşitli noktalarda esir aldığı bazı İsrail askerlerine ilişkin görüntüler paylaştı.

 

SON DAKİKA | İsrail ordusuna büyük darbe: Üsler ele geçirildi, tanklar imha edildi!

İSRAİL ÜSSÜ ELE GEÇİRİLDİ

Hamas güçleri, Gazze sınırındaki Nahal Oz yerleşim yerinde bulunan İsrail askeri üssüne girdikleri anı yayınladı. Askeri bölge Kerem Abu Salim’in kontrol altına alındığı duyuruldu.

El-Kassam Tugaylarının ele geçirdiği askeri noktada çok sayıda İsrailli esir alındı.

 

***

SAAT 14.45:

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı Operasyonu” başlatırken İsrail ordusu da savaş durumuna geçti. Buna göre İsrail ordusu daha sonra yaptığı açıklamayla İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF), Hamas’ın Aksa Tufanı Operasyonu’na karşı `Demir Kılıçlar Operasyonu` başlattığını duyurdu.

IDF Sözcüsü Daniel Hagari, yerel saatle 06.30’dan itibaren İsrail topraklarına 2 bin 200’den fazla roket atıldığını ve Hamas tarafından hava, deniz ve karadan sızma girişimleri gerçekleştirildiğini kaydetti.

**

SAAT 14.15:

Rusya, İsrail ve Filistin taraflarına ateşkes çağrısı yaptı.

**

SAAT 14.00:

Rus haber ajansı RIA Novosti, İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze Şeridi’ndeki 17 askeri hedefi ve dört Hamas komuta merkezini vurduğunu duyurdu.

**

Filistin direniş örgütlerinden Hamas’ın son yıllarda İsrail’e başlattığı en büyük saldırı olarak kayıtlara geçen hadise sonrası Tel Aviv yönetimi savaş durumu ilan etti.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” isimli bir operasyon başlattığını açıkladı. İsrail ordusu “savaş durumu alarmı” ilan etti ve Gazze’ye saldırılar düzenledi.

Bu sabah saatlerinde Gazze Şeridi’nden İsrail’e doğru 5 bine yakın roket fırlatıldı.

Roketlerin bazıları “Demir Kubbe” hava savunma sistemi tarafından imha edildi. İsrail Ordusu, ülkenin pek çok yerinde ve Tel Aviv’deki siren sistemlerinin aktif hale getirildiğini duyurdu.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın