Konut sektörü hızla soğuyor- Betam: “Satılık konutta reel fiyatlar Türkiye’de ve üç büyük şehirde son 5 aydır düşüşte”

Merhabalar,

Türkiye genelinde ve üç büyük ilde ekimden kasıma cari satılık konut fiyatlarındaki artışın aylık enflasyondan daha düşük olması sonucu enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde azaldı. Reel fiyatlardaki düşüş beş aydır devam etmekte.

Reel fiyatların düşmesine bağlı olarak reel fiyatlardaki yıllık artış oranı ülke genelinde yüzde 5,4’e, Ankara’da yüzde 20,1’e, İzmir’de ise yüzde 5’e geriledi. İstanbul’da ise yıllık reel fiyat çok uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 1,4 azaldı. Diğer bir ifadeyle bu ilimizde ortalama reel fiyat geçen yıldan daha düşüktür.

Cari konut fiyatlarındaki artış oranı da azalmakta. Cari fiyatlardaki yıllık artış oranı geçen ekime kıyasla ülke genelinde 6,5 puan azalarak yüzde 70,7’ye düştü. Buna göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı 25.503 TL oldu. Satılık konut ilan m2 cari fiyatlarındaki artış oranları üç büyük şehirde de azaldı. Aynı dönemde cari fiyatları yıllık artış oranı İstanbul’da yüzde 59,6, Ankara’da yüzde 94,5 ve İzmir’de yüzde 70,1 oldu. Ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 35.556 TL, Ankara’da 19.373 TL ve İzmir’de 29.032 TL’de. 

Konut talebi endeksi ekime kıyasla yüzde 9,1 azaldı. Konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde azaldı. Hem ilan hem satılan konut sayılarında azalma söz konusu. Gösterge oranda azalma satılan konut sayısının ilan sayısından çok daha büyük ölçüde azalmasının sonucu. Bununla birlikte, konut piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullandığımız satılık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren kapatılan ilan yaşı geçen aya kıyasla hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde arttı. Bu gözlemler satılık konut piyasasındaki yavaşlamanın belirginleştiğini ortaya koymakta.

BETAM

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın