Kredi kartı kullanımına sınırlama geliyor! OVP’nin satır aralarına dikkat!

Merhabalar,

Enflasyonla mücadele kapsamında tüketim talebinin kısılması planlanıyor.

Türkiye ekonomisinin 3 yıllık hedef ve politikalarının yer aldığı Orta Vadeli Program’a (OVP) göre, enflasyonla mücadele kapsamında tüketim talebini kısmak için kredi kartı kullanımının sınırlanması planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık hedef ve politikalarının yer aldığı Orta Vadeli Program’ı dün açıkladı. Programda, enflasyonla mücadele, sıkı para politikası ve dalgalı döviz kuru uygulamasının devam edeceğine dair hedefler ortaya koyuldu.

OVP’ye göre enflasyonla mücadele kapsamında, tüketim talebini kısmak için kredi kartı kullanımının sınırlanacağına dair hedef konuldu. Programda, “Kredi kartı kullanımı parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden düzenlenecektir” maddesi yer aldı.

 Bu kapsamda yeni dönemde birçok yeni düzenleme de hayatımıza girecek. Bunlardan en dikkat çekeni ise kredi kartı kullanımının sınırlanacağına dair hedef oldu. Son dönemde yaşanan halka arz furyası için de yeni düzenlemenin sinyali verildi.

Ekonomistler tarafından ortaya koyduğu hedefler açısından gerçekçi bulunan Orta Vadeli Program (OVP) enflasyonla mücadele için sıkı para politikasına devam edileceği ve mali disiplinin sağlanacağı temel hedeflerinin yanı sıra bir çok düzenlemenin yapılacağını da haber verdi.

 

Habertürk’te yer alan habere göre, programda politika ve tedbirler sayılırken önemli maddelerden birisi enflasyonla mücadele için kredi kartına el atılacağı bildirildi. OVP’de “Kredi kartı kullanımı parasal istikrarı etkilemeyecek ve tüketim talebini dengeleyecek şekilde uluslararası standartlarda yeniden düzenlenecektir” denilerek bu alanda kullanımı sınırlayacak önlemler alınacağını ortaya koydu.

Bilindiği üzere, önceki dönemlerde kart kullanımını azaltmak için kredi kartı asgari ödeme ve kullanım limitleri artırılmış, taksit sayısı azaltılmıştı.

1 (1)

 

HALKA ARZLAR DESTEKLENECEK

Programın maddeleri arasında ilginç bir madde de sermaye piyasalarının sunduğu imkânlardan şirketlerin yaşam döngülerinin her aşamasında daha fazla yararlanmasının temin edileceği ve halka arzların artırılması için gerekli adımların atılacağı şeklinde. Böylece ekonomi yönetiminin son hızla süren halka arzları bundan sonra da destekleyeceği, sermaye piyasalarının gelişmesi için çaba harcayacağı OVP’nin maddeleri arasında yerini alıyor.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın