Kültür Bakanı Ersoy’dan Altın Portakal’da sansüre ‘terör’ kılıfı

Merhabalar,

60’ncı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin belgesel seçkisinde yer alan ‘Kanun Hükmü’ filmi dün akşam festival yönetimi tarafından yapılan açıklamayla ikinci kez seçkiden çıkartıldı.

30 Eylül’de başlayacak Beyoğlu Kültür Yolu Festivali tanıtımı için yapılan basın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu konuyla ilgili en başından beri bakanlığımız tavrı çok net” diyen Ersoy, “Bakanlık olarak kültür ve sanatın her daim destekçisiyiz. Ancak sanatın gücü kullanılarak terör örgütü propagandası yapılmasına, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılmasına da sonuna kadar karşıyız” dedi.

Ne olmuştu?

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, bu yıl Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen ‘Kanun Hükmü’ filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini saptadıklarını öne sürerek yaptığı açıklamada “yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir” demişti.

Festival seçkisinden çıkarılan ‘Kanun Hükmü’ belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci ise söz konusu kişi hakkında herhangi bir yargı sürecinin bulunmadığını ifade ederek durumu tepki göstermiş ve kararı sansür olarak nitelendirmişti.

Demirci festival yönetiminin kararına gerekçe olarak gösterdiği “yargı sürecine” ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:

“İlk başta festival yönetiminin şaka yaptığını düşündüm. Filmimizi Amsterdam’da, Almanya’da gösterdik. İddia ettikleri durum yok, doktor Yasemin Demirci işine iade edildi. Bununla ilgili AYM’nin resmi sayfasında yayınlanmış karar var. Bunun üzerine filmimizi festivale gönderdik fakat seçkiden çıkardılar”

Demirci ile dayanışma gösteren jüri üyeleri ise, toplu şekilde görevlerinden istifa ederek festival yönetimi kararından geri adım atana kadar görevlerine geri dönmeyeceklerini açıklamışlardı.

Ardından Festival yönetimi yeni bir açıklama yaparak, kamuoyunun taleplerini doğrultusunda filmi yeniden seçkiye aldıklarını duyurdu.

Filmin yeniden seçkiye alınması sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı, filmi “terör propagandası” yapmakla suçlayarak festivalden desteğini çekti. Bununla birlikte festivalin sponsorları da bakanlıkla birlikte hareket ederek desteklerini çekti.

Gelişmelerin ardından Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, dün akşam bir açıklama daha paylaşarak belgeselin tekrar seçkiden çıkarıldığını açıkladı.

Artı Gerçek

 

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın