Lüks kol saati pazarında bozgun neyin işareti oluyor?

Merhabalar,

İkinci el Rolex ve Patek Philippe saatlerin fiyatları, artan arz nedeniyle düşmeye devam ediyor. Geçen ay ikincil piyasada lüks kol saatleri son iki yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Bloomberg – Subdial Endeksi Ekim ayında %1,8 gerileyerek 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. İkincil piyasada en çok işlem gören 50 saatin fiyatlarını piyasa değeri ağırlıklı izleyen endeks, Nisan 2022’deki en yüksek seviyesinden bu yana  %42 düştü.

 

Fed faizleri koleksiyoncuları da vurdu

Düşüşler, pandemi sırasında en çok talep gören Rolex, Patek ve Audemars Piguet modellerinin  fiyatlarında rekor seviyelere ulaşan devasa artışın ardından geldi. Artan jeopolitik gerilimler ve zayıf ekonomik büyüme lüks tüketimin düşmanı. İnatçı enflasyonla mücadele için faizlerin yükselmesiyle birlikte saat koleksiyoncuları saat alımlarını kısıtlıyor.

İkinci el saat fiyatları Ekim ayında yeniden düştü

İngiltere merkezli bir saat alım satım platformu olan Subdial’ın kurucu ortağı Christy Davis, arzın artması ve kullanılmış saat toptancılarının stoklarını satmaya  geçmesine paralel, fiyatlarda gerilemenin bitmediğini söyledi.

 

Davis, Subdial’ın Ekim Pazar Güncellemesi Raporu’nda şunları söyledi: “Piyasada aşağı yönlü baskının arttığını görüyoruz. Bayilerin cirolarını korumak için iskontoya gitmesi fiyatlarda daha fazla düşüşe yol açabilir.”

 

Subdial’a göre ikincil piyasada tedavülde bulunan kullanılmış saatlerin sayısı Ağustos ayından bu yana %5 arttı. Bir saat için farklı satıcılardan sunulan fiyatlar arasındaki farkı ölçen fiyat belirsizliği aynı dönemde %12 arttı.

Davis, “Daha geniş bir fiyat yelpazesinde daha fazla saat mevcut olduğundan, bireysel koleksiyoncuların Noel tatil sezonuna girerken nakit ihtiyaçlarını karşılamak için fiyatları düşürdüğünü görüyoruz” dedi.

Subdial tarafından derlenen verilere göre, alıcılar daha ihtiyatlı alım yapınca, ikinci el bir saatin satılması için geçen ortalama gün sayısı Ağustos ayından bu yana %8 arttı.

 

Yine de kol saati koleksiyonu cazip bir yatırım olabilir

Bloomberg ve Subdial tarafından derlenen veriler, Rolex endeksinin geçen ay yüzde 1,5 gerileyip Nisan 2022’deki pazar zirvesinden bu yana yüzde 27 düştüğünü gösteriyor. Patek Philippe  fiyat endeksi Ekim ayında %2,3 düştü. Şu anda fiyat Nisan 2022 zirvesinin %47 gerisinde.

 

Rolex ve Patek saatlerinin ikincil piyasa fiyatları zirveden bu yana keskin bir düzeltme yaşasa da, her iki markanın en çok talep gören modelleri perakende fiyatların çok üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

 

 

Kaynak: Rolex, Patek Prices Hit Fresh Two-Year Lows: Subdial Index

 

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın