Mehmet Şimşek duyurdu! 2053 yılı hedefini böyle açıkladı

Merhabalar,

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orta Vadeli Program’ın (OVP) odak noktalarından biri olan makrofinansal istikrarın yanı sıra yapısal dönüşüme verilen büyük önemi vurguladı. Şimşek, “2053 yılında net sıfır emisyon hedefimize ulaşmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

 

Bakan Şimşek, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı (IEA) Fatih Birol’u Bakanlıkta ağırlamanın memnuniyetini X sosyal medya hesabından paylaştı.

 

İş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya dair Şimşek’in değerlendirmeleri şöyle:

 

“Küresel enerji piyasalarındaki son eğilimleri, yenilenebilir ve temiz enerjide Çin’in artan etkisini, COP28’de çizilen rotayı ve Avrupa Birliği’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması gibi temel konuları derinlemesine ele alma şansını yakaladık. Enerji alanındaki paradigma değişimlerine hazır olmak son derece önemli. Yenilenebilir enerjide ve enerji verimliliğinde büyük bir potansiyel barındırıyoruz. Bu potansiyeli en üst düzeyde kullanarak enerji dışa bağımlılığımızı azaltıyor ve enerji arz güvenliğimizi güçlendiriyoruz. Türkiye’nin bu alandaki rekabet gücünü artırmayı ve 2053’te net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyoruz. Orta Vadeli Programımızda, makrofinansal istikrarın yanı sıra yapısal dönüşüme de büyük önem veriyoruz. Mali disiplinin oluşturacağı fırsatlarla, yeşil ve dijital dönüşümde hedeflerimize ulaşmamız kolaylaşacak.”

 

Mehmet Şimşek: 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyoruz


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın