Mehmet Şimşek’ten Enflasyon Yorumu… Ekonomi yönetimi JP Morgan’ın yatırımcı toplantısına katılacak

Merhabalar,

TÜİK, enflasyonu yüzde 47,83 olarak açıklarken ENAG’a göre enflasyon yüzde 122,88 oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter’dan açıklanan enflasyon verisine dair paylaşımda bulundu. Şimşek, 2024 yılı ortasından itibaren enflasyonun düşmeye başlayacağını ifade etti.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 47,83, aylık yüzde 9,49 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yıllık yüzde 122,88 aylık yüzde 13,18 açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Twitter hesabından TÜİK’in açıkladığı enflasyona dair açıklama paylaştı.

 

“2024 ortasından itibaren enflasyon düşmeye başlayacak”

Şimşek, enflasyonun piyasa beklentisiyle uyumlu gerçekleştiğini kaydederek, “Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının etkisiyle enflasyon Temmuz’da yıllık yüzde 47,8 ile piyasa beklentileriyle uyumlu gerçekleşti.

Dezenflasyon ile fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecindeyiz. Para politikası duruşunun olumlu etkisiyle 2024 yılı ortasından itibaren yıllık enflasyon düşmeye başlayacak.

Dezenflasyon sürecini mali disiplinle destekleyeceğiz. Politikalarımızın temel amacı orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmektir” dedi.

 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ve TCMB Başkanı Erkan, JP Morgan’ın yarın İstanbul’da düzenleyeceği yatırımcı toplantısına katılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan yarın İstanbul’da JP Morgan’ın düzenleyeceği yatırımcı toplantısına katılacak.

Konuya yakın kaynaklar Reuters’a verdiği bilgide Şimşek ve Erkan’ın toplantıda bir konuşma yapacağını belirtirken, bir kaynak, “Şimşek yatırımcılarla ekonomi yönetiminin bugüne kadar yaptıklarının yanı sıra beklentilerini de paylaşacak” dedi.

Hazine, TCMB konuyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşmadı, JP Morgan haberin yazıldığı sırada henüz bir açıklama yapmadı.

Erkan geçen hafta yılın üçüncüsü enflasyon raporunun açıklandığı toplantıda ilk kez basının sorularını yanıtlamış ve en kısa zamanda yatırımcı toplantıları yapacaklarını açıklamıştı.

 

 

 

 

KADEMELİ SIKILAŞTIRMAYA DEVAM MESAJI

Seçimlerin ardından Erkan’ın başkanlık görevine geldiği TCMB’nin, 27 ay sonra başladığı ve iki toplantıda gerçekleştirdiği 900 baz puanlık faiz artışı beklentilerin altında kalsa da, TCMB, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma ile birlikte kademeli sıkılaştırma sürecinin devam edeceği mesajını veriyor.

TCMB geçen hafta da enflasyon tahminini yıl sonu için yüzde 22.3’ten yüzde 58’e yükseltirken, ekonomistler uzun yılların ardından raporda piyasa beklentilerine paralel tahminler ve buna göre oluşturulan politika seti mesajları gördüklerine dikkat çektiler.

Bugün açıklanan temmuz ayı enflasyonu ise sekiz aylık aranın ardından yükselişe geçti ve beklentilerin hafif üzerine gelerek aylık bazda yüzde 9.49 arttı, yıllık bazda da yüzde 47.83 olarak gerçekleşti.

 

 

REUTERS

 


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın