Memurlar maaş zammını bekliyor! En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Merhabalar,

2024 yılın başında en düşük memur maaşının 22 bin liradan 32 bin 865 lira seviyesine çıkması tahmin ediliyor. Aralık enflasyonunun yüzde 3 civarında gerçekleşmesi halinde, memur ve emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 29.88’e çıkacak. Yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte yılbaşında kümülatif zam yüzde 49.36’ya çıkacak.

Sözcü’nün konuyla ilgili haberine göre, memurlar ve emekliler için uygulanan enflasyon farkı geride kalan beş ayda yüzde 33,64 olarak belirlenirken, Aralık ayında açıklanacak enflasyon oranlarının ardından zam olarak verilecek enflasyon farkı belli olacak.

MEMUR MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Geçtiğimiz dönemde, memur ve memur emeklilerinin maaşına temmuz ayında refah payı ve seyyanen ödemeler hariç yüzde 6 oranında toplu sözleşme zammı yapılmıştı.

Yapılan bu hesaba göre, memur ve emeklilerinin son 5 aylık dönemde yüzde 26.09 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu. Yılbaşında verilecek net zam için şimdi aralık enflasyonu bekleniyor. Aralık enflasyonunun yüzde 3 civarında gerçekleşmesi halinde, memur ve emeklisinin enflasyon farkı alacağı yüzde 29.88’e yükselecek. Yüzde 15’lik toplu sözleşme zammı ile birlikte yılbaşında kümülatif zam yüzde 49.36’ya çıkmış olacak.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın