Merakla Beklenen ABD Eylül Ayı Enflasyon Verisi Açıklandı… İşte Piyasaların İlk Tepkisi

Merhabalar,

Küresel piyasalarda gözler ABD’nin enflasyon verilerine çevrilmişti. Piyasaların yakından takip ettiği ABD eylül ayı enflasyon verisi açıklandı.

 

 

ABD’de eylül ayı enflasyon verileri yatırımcıların odağına yerleşmişti.

 

Ülkede yumuşak iniş senaryoları güç kazanmaya devam etse de başta enflasyonunun gidişatı olmak üzere belirsizliklerin varlığını koruması piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor.

 

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylül ayında yüzde 3,7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasanın eylül ayına yönelik yıllık artış beklentisi ise yüzde 3,6 seviyesindeydi.

 

Böylece eylül ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0,4 arttı. Piyasanın aylık artış beklentisi ise yüzde 0,3 seviyesindeydi.

 

Çekirdek TÜFE ise aylık ve yıllık bazda beklentilere paralel geldi. Buna göre aylık artış yüzde 0,3, yıllık artış ise yüzde 4,1 seviyesinde oldu.

 

ÜRETİCİ ENFLASYONU DA BEKLENTİLERİ AŞMIŞTI

 

Çarşamba günü üretici fiyatlarına ilişkin gelen veriler ise enerji kalemlerinin etkisiyle beklentileri aşan bir enflasyona işaret etmişti.

 

ABD’de üretici fiyat endeksi eylülde bir ay öncesine göre yüzde 0,5 artarken, benzin fiyatı aynı dönemde yüzde 5,4 arttış kaydetmişti.

 

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

 

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin altında kaldı. Bu, iş gücü piyasasının sıkı kalmaya devam ettiğini gösteriyor

 

ABD Çalışma Bakanlığı, son verileri açıklayarak 7 Ekim ile biten haftada ilk kez işsizlik maaşı talep edenlerin sayısının 209 bin olduğunu duyurdu. Rakam, piyasa beklentilerinin altında.

 

Piyasa beklentileri 210 bin olarak öngörülüyordu, ancak verilere göre işsizlik maaşı talepleri önceki haftaya kıyasla değişmeden 209 bin olarak kaydedildi. Önceki haftanın verileri ise 207 bin olarak revize edildi.

 

Dört haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya göre 3 bin azalarak 206 bin 250’ye geriledi.

 

Süregelen işsizlik maaşı başvuruları ise 30 Eylül ile biten haftada 30 bin kişi artarak 1 milyon 702 bin kişiye ulaştı.

 

Analistler, işsizlik maaşı başvurularındaki bu verilerin iş gücü piyasasının hala sıkı olduğunu, ABD Merkez Bankası’nın sıkılaşma politikalarına karşı artan direnci ve faiz oranlarının daha uzun süre yüksek tutulmasını gösterdiğini belirtiyorlar.

 

 

 

 

 

PİYASALARDA İLK TEPKİ

 

ABD’de tahminlerin hafif üzerinde açıklanan enflasyon verisi dolarda yükselişe getirdi.

 

Dolar endeksi %0,15 civarında yükselişle işlem görürken, EURUSD 1.0590’ın, GBPUSD 1,2270’in altında günün en düşük seviyelerini test ettiler. Her iki parite de halihazırda %0,3 kayıpla işlem görüyor.

 

ABD’de açıklanan tüketici enflasyon rakamları sonrasında ons altın ise sınırlı bir tepki ile 1883 dolardan 1880 dolara geriledi.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın