Metaverse ve Web3 Coinleri İncelemesi: Bunları İzleyin!

Merhabalar,

Hızlı teknolojik evrim çağında, metaverse ve Web3 coinleri dünyayı tekrar şekillendirmeye hazır dönüştürücü güçler olarak ortaya çıkıyor. Bu geniş, sürükleyici dijital ortam ihtilal niteliğinde oyun, ticaret ve eğitim gelişmelerinin önünü açıyor. İşte analist Bary Rahma’ya nazaran Web3 oyunlarında metaverse’i güçlendirecek, sürükleyici, ödüllendirici ve yenilikçi tecrübeler sunacak en kıymetli atılılar.

Metaverse: Eğitimde kuantum sıçraması

Metaverse, eğitimde yeni bir çağın habercisi. İddialar, 2023’te 3,9 milyar dolardan 2028’de 19,3 milyar dolara ulaşan patlayıcı bir büyümeye işaret ediyor. Sanal gerçeklik fizikî ve coğrafik sınırlamaları aşıyor. Sonuç olarak, daha evvel imkansız olan sürükleyici eğitim tecrübeleri sunuyor. Öğrenciler ve öğretmenler, pozisyonlarından bağımsız olarak gerçek vakitli etkileşime girebilir ve kapsayıcı bir öğrenme ortamını teşvik edebilir. Metaverse’ün sanal sonları içinde kavramları keşfedebilir, deneyler yapabilir ve ortak tecrübelere katılabilirler.

metaverse ve web3 coinleri incelemesi bunlari izleyin 0 6B6qvnXU

Meta Global Münasebetler Lideri Nick Clegg, metaverse’in öğrenmeyi her zamankinden daha heyecanlı hale getirdiğine inanmakta. Clegg, “Öğrencilere dinozorların neye benzediğini anlatmak yerine, onların ortasında yürüyebilirler. Birçok okulun asla karşılayamayacağı ekipmanlarla dolu fen laboratuvarları inşa edilebilir. Tıp öğrencileri hastaları ya da kendilerini riske atmadan karmaşık ameliyatlar yapabilirler,” diyor.

Ayrıca, metaverse’ün eğitim kesimi donanım, yazılım ve profesyonel hizmetler olarak ikiye ayrılıyor. En yüksek Yıllık Bileşik Büyüme Oranını (CAGR) göreceği varsayım edilen donanım segmenti başı çekiyor. Donanım bileşenleri Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR), Karma Gerçeklik (MR) ve interaktif ekranlar ve projektörlerden oluşmakta. Samsung, Lenovo ve Meta üzere markalar bu fırsattan yararlanarak başa takılan aygıtlarla (HMD’ler) hudutları zorluyor ve böylelikle metaverse tecrübesini güçlendiriyor. En tanınan metaverse coinler ortasında ise ICP, Apecoin (APE), Stacks (STX), The Sandbox, Render Token (RNDR), Theta (THETA), Decentraland (MANA), Axie Infinity (AXS) gibileri yer alıyor.

Artırılmış gerçeklik (AR): Metaverse’e açılan kapı

Bazı teknoloji devleri eser lansmanları sırasında metaverse tesirleri konusunda sessiz kalırken, Apple’ın Vision Pro AR başlığı, açıkça bahsetmese bile Web3 oyunlarının ve metaverse’in geleceği hakkında çok şey söyledi. Kısa müddet evvel tanıtılan kulaklık, Apple’ın geliştiricilere kapsamlı metaverse tecrübeleri oluşturmaları için araçlar sağlamaya odaklandığını gösterdi. Vision Pro, ekseriyetle AR ve VR tecrübeleriyle ilişkilendirilen hareket hastalığıyla çaba etmeyi vaat eden çift çipli sistemiyle bir inovasyon mükemmeli. Aygıt ayrıyeten her bir lens için 4K ekrana sahip ve kullanıcılar için eşsiz bir görsel sürükleyicilik sağlıyor.

metaverse ve web3 coinleri incelemesi bunlari izleyin 1 7eiLEDn9

Apple’ın Vision Pro’yu tanıtması, Web3 ve metaverse’in kritik bir bileşeni olan AR’yi yaygınlaştırma yolunda kıymetli bir adımdır. Geliştiriciler sürükleyici tecrübeler oluşturmak için bu teknolojiden yararlandıkça, kullanıcılar AR’ye daha fazla erişebilirlik kazanacak. Bu da oyun, eğitim ve profesyonel hizmetler de dahil olmak üzere çeşitli alanlara entegrasyonunu hızlandırabilir. Hasebiyle, Vision Pro’nun Web3 oyunlarında ve metaverse’de ihtilal yaratma potansiyeli çok yüksektir ve potansiyel olarak gelecekteki AR teknolojisi için çıtayı belirlemektedir.

Web3 coinleri ve oyunları geleceği şekillendiriyor

Üçüncü ve tahminen de en derin atılım ise Sıfır Bilgi (ZK) teknolojisinin Web3 oyunlarının en değerli teknik zorluklarından biri olan ölçeklendirme problemini çözme potansiyeli. Web3 oyun bölümü finansman biriktirdikçe, bu bölümün tam potansiyelini ortaya çıkarmak için ölçeklenebilirlik meselesini ele almak çok kıymetli.  ZK teknolojisi ve bilhassa de zkEVM bu meseleye bir karşılık sunmakta. Ethereum ile uyumlu olan bu son teknoloji, off-chain doğrulanan büyük süreç kümelerinin üstesinden gelebilir. Bu da daha fazla randıman ve kıymetli ölçüde daha düşük fiyatlarla sonuçlanır.  En tanınan web3 coinler ortasında Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), Filecoin (FIL), The Graph (GRT) , Conflux (CFX), Injective (INJ), Loopring (LRC) yer alıyor.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın