Powell, Fed’in gerektiğinde faizleri artıracağına ve yüksek seviyelerde tutmaya devam edeceğine işaret etti

Merhabalar,

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının gerektiğinde faiz oranlarını daha da yükseltmeye hazır olduğunu ve ödünç alma maliyetlerini Fed’in %2’lik hedefine uygun süre boyunca yüksek tutmaya niyetlendiğini belirtti.

Powell, Wyoming’daki Jackson Hole’da yapılan ABD merkez bankasının yıllık konferansında  “Enflasyon zirvesinden aşağı yönlü bir hareket etse de – hoş karşılanacak bir gelişme – hala çok yüksek seviyelerde” dedi. “Gerektiğinde faiz oranlarını daha da yükseltmeye hazırız ve enflasyonun hedefimize sürdürülebilir bir şekilde düşmeye başladığına dair güven kazanana kadar politikayı kısıtlayıcı seviyede tutmayı niyet ediyoruz.”

Powell, ABD ekonomisinin daha sıkı para politikası ve salgın sonrası arz kısıtlamalarının daha da gevşemesi sayesinde elde ettiği daha yavaş fiyat artışlarını memnuniyetle karşıladığını, ancak bu sürecin “daha olumlu son okumalara rağmen hala uzun bir yol kat etmesi gerektirdiği” konusunda uyardı.

Aynı zamanda, Powell Eylül ayındaki sonraki toplantısında faiz oranlarını sabit tutabileceğini, yatırımcıların beklendiği gibi işaret etti.

“Geleceğe yönelik verileri ve gelişen görünümü ve riskleri değerlendirdiğimizde geldiğimiz mesafe göz önüne alındığında, gelecek toplantılarda dikkatli bir şekilde ilerleyebiliriz” dedi.

Powell konuşma yaparken Hazine getirileri başlangıçta düştü, politika duyarlı iki yıllık faiz oranı yaklaşık 5,04% civarında değişmeden kaldı. 10 yıllık getiri 4,225% seviyesine düştü. Yatırımcılar swap sözleşmelerine dayanarak, Fed’in 31 Ekim-1 Kasım tarihli toplantısında faiz artırımı yapma olasılığını yaklaşık %60 olarak beklemeye devam ettiler.

Bu açıklamalar, Powell’ın 2023 boyunca sergilediği iletişimle uyumluydu: Fiyat istikrarını yeniden sağlama misyonuna odaklanmış durumda ve gerektiğinde %2’ye geri dönmek için faiz politikasını daha da sıkılaştırma seçeneği masada bulunuyor.

Yeni Aşama

Karar alıcılar, enflasyonu Fed’in %2’lik hedefine geri getirme kampanyalarının yeni bir aşamasına giriyorlar. 2022 yılında agresif faiz oranı artışlarının ardından Powell ve meslektaşları bu yıl tempoyu yavaşlattı ve faiz artışlarını sonlandırmaya yakın olabileceklerini işaret ettiler. Şimdi soru, ne kadar süreyle kısıtlayıcı seviyede tutacakları ve ekonominin bu koşullar altında nasıl performans göstereceği.

Yetkililer geçen ay, Haziran toplantısında faiz artışını pas geçtikten sonra, 22 yılın en yükseği olan %5,25 ila %5,5 aralığındaki temel faiz oranını yükseltti. En son projeksiyonları bu yıl için bir daha faiz artışının planlandığını gösteriyordu.

Powell, Cuma günü politikanın artık daha kritik bir aşamaya kaydığını ve risk yönetiminin şimdi “kritik” olduğunu belirtti.

Ekonominin beklenenden daha hızlı soğumamış olabileceğini belirterek, son dönemdeki ekonomik çıktı ve tüketici harcamaları üzerine gelen güçlü okumalara dikkat çekti. Ekonomi ikinci çeyrekte yıllık %2,4’lük bir hızda büyüdü, bu beklenmedik şekilde sağlam bir okuma oldu ve birçok ekonomist üçüncü çeyrek için tahminlerini yükseltti ve resesyon ihtimallerini gözden geçirdi.

Powell “Kalıcı olarak trendin üzerinde büyüme göstergeleri, enflasyon üzerindeki ilerlemenin risk altına girmesine neden olabilir ve para politikasının daha da sıkılaştırılmasını gerektirebilir,” dedi.

Ayrıca merkez bankasının enflasyon hedefini artırabileceği şeklindeki spekülasyonlara da karşı çıktı; bu fikir son aylarda genellikle akademisyenler arasında yoğun tartışmalara yol açtı. “%2 bizim enflasyon hedefimizdir ve öyle kalacaktır,” dedi.

Enflasyon, geçen yıl dört on yılın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen önemli ölçüde düşmüş durumda, ancak hala Fed’in %2’lik hedefinin üzerinde seyrediyor. Merkez bankasının tercih ettiği gösterge olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Haziran’da bir önceki yıla göre %3 arttı ve bu, erken 2021’den beri görülen en düşük artış hızıydı. Temel fiyat baskıları daha güçlü, gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları ise %4,1 oranında artış gösteriyor.

Powell’ın geçen yılki konuşması, Fed’in fiyat istikrarını tamamen sağlama kararlılığını piyasalara kısa ve net bir mesajla ilettiği için dikkat çekmişti. Bu yılki konuşma, fiyat baskılarını düşürmeye devam etme ve aynı zamanda bir durgunluğu önleme riskini dengede tutmaya çalışan karar alıcıların çabalarının yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

Fed yetkilileri, enflasyonun %2’lik hedeflerine doğru ilerlediğine dair somut işaretler olana kadar faiz oranlarını sıkı politika bölgesinde tutmayı beklediklerini ifade ettiler, ancak bu daha subjektif bir strateji ve karar alıcılar arasında daha fazla açık anlaşmazlığa yol açabilir.

Bloomberg


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın