Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan Nureddin Nebati’ye sert tepki!

Merhabalar,

Sabancı Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Dr. Özgür Demirtaş, Hazine ve Maliye Eski Bakanı Nureddin Nebati’nin faiz politikalarına yönelik açıklamalarına sert bir tepki gösterdi.

 

 

Sosyal medya platformu X üzerinden paylaşılan Nebati’nin 19 Mayıs 2023 tarihli sözlerini alıntılayan Prof. Dr. Demirtaş, “Faizi Enflasyonun Altına İndirdiniz ama…” diyerek, ülke ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini sıraladı.

 

Demirtaş, enflasyonun yükselmesiyle ev ve araba fiyatlarının artış gösterdiğini, süt fiyatlarındaki yükselişin halkı etkilediğini, rezervlerin satılmasıyla döviz kurlarındaki dalgalanmaların yaşandığını ve faiz indirimlerinin sonrasında artan enflasyonun ekonomiyi daha zor bir duruma soktuğunu belirtti.

 

Açıklamasında ülke gündeminden bunalan bir ifade kullanan Demirtaş, “Yeter artık, ülke gündemini beynimden tamamen silmek istiyorum. Yeter artık…” ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

 

Özgür Demirtaş şunları söyledi:

“Faizi Enflasyonun Altına İndirdiniz:

– Enflasyonu Patlattınız.
– Ev Fiyatlarını Uçurdunuz Barınma Sorunu Çıktı.
– Araba Fiyatlarını Çıldırttınız, 2. El 1. Elden Pahalı oldu.
– Süt Fiyatlarını uçurdunuz. Millet Kızmasın diye fiyat limiti koydunuz. Bu sefer insanlara hayvanlarını kestirttiniz.
– Enflasyonu patlatınca, daha patlamasın diye elimizdeki en değerli şey olan rezervleri sattınız.
– Rezerv Bitince, TL daha çok çökmesin diye, şu anda ne büyük bir BELA olduğunu anladığınız KKM’yi getirdiniz.
– Faizleri indirdiğiniz için şimdi ÇOK daha fazla arttırmak zorunda kaldınız.
– Yapmayın, Etmeyin diye yalvaran bu ülkeyi çok seven insanların üzerine Trolleri saldınız.

Ve hala konuşuyorsunuz, İNANILMAZ!

Ben de konuşmayacam artık diyorum ama bunları görünce tansiyonum fırlıyor 🙁 Yemin ederim Ülke gündemini beynimden tamamen silmek istiyorum. Yeter Artık…”

 

 

NEBATİ DE ELEŞTİRDİ

 

Hazine ve Maliye Eski Bakanı Nureddin Nebati, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın eleştirilerine karşılık bir paylaşım yaparak Demirtaş’ı ve haber sitesini eleştirdi. Nebati, Demirtaş’ın sözlerini hatırlatıp, “Ben böyle bir açıklama yapmadım. Bu yalan haberlerle uğraşmak midemi bulandırıyor” dedi.

 

Demirtaş ise Nebati’ye yanıt verdi. Haberi kendisinin yapmadığını belirtip, eğer Nebati’nin iddialarını reddediyorsa yazdıklarını silmeye hazır olduğunu dile getirdi. Ayrıca, “Hoca kılıklı” ifadesini eleştirerek, ekonomi politikaları konusundaki samimiyetini vurguladı ve Naci Ağbal sonrası izlenen politikaların ülkeye zarar verdiğine inandığını belirtti.

 

Demirtaş ayrıca sosyal medya üzerinden gelir elde edenlere vergi önerisinde bulundu. Gelir elde edenlerin vergi yükümlülüklerini hatırlatarak, belge alıp vergi kesen bir banka hesabı açtırmaları gerektiğini ve gelirin vergilendirilmesi konusunda uyarılarda bulundu.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın