Türkiye et tüketiminde Afrika ligine düştük! Bir kişi yılda 10 kilo et yiyemiyor

Merhabalar,

Türkiye’de her alanda olduğu gibi gıda enflasyonu da katlanırken, et tüketimi de Afrika ülkeleri ile yarışmaya başladı. Hayat pahalılığının ardından marketlerde dana kıymanın kilogram fiyatı 300 TL’ye, kuzu kuşbaşının kilogram fiyatı da 374 TL’ye çıkarken, Türkiye ortalama 37.3 kilogramlık toplam et tüketimi ile Kongo, Tacikistan, Fas gibi ülkeler ile aynı seviyelerde yer aldı.

 

OECD verilerine göre ise Türkiye, 2022’de dana eti ve kıyma tüketim ortalaması olan 9.9 kilogram ile üye ülkeler arasında 15’inci sıraya yerleşti. Et tüketiminde Paraguay, Yeni Zelanda, Güney Afrika gibi ülkeler ise Türkiye’yi geçti. Sektör yetkilileri dışa bağımlılığın öne çıktığı kırmızı et sektöründe çare olarak küçük işletmelerin desteklenmesini gösteriyor.

‘KIRSALDAKİ AİLE İŞLETMELERİ DESTEKLENMELİ’

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre; sektördeki en büyük problemin kırsal kesimde yaşayan aile işletmelerinin üretimden çekilmesi olduğunu belirten Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, piyasanın büyük işletmelerin elinde kalmasıyla fiyat dalgalanmaları ile arz sorunlarının yaşandığını kaydetti.

1-010.jpgTürkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç

 

 

“İşletme sahipleri artık çobanı bile dışarıdan bulup, Afganlarla, şunla bunla yapıp işleri yürütmeye çalışıyorlar. Yemi, hayvanı dışarıdan getiriyoruz, çobanı da dışarıdan alıyoruz. O zaman et fiyatı tabi ki pahalı olur” ifadelerini kullanan Tunç, devletin küçük aile işletmelerini desteklemesi gerektiğini kaydetti. Tunç, kırsalda üretimin yükünü çeken kadınlara devletin SGK ve asgari ücret maaş desteği verebileceğini aktardı.

 

BİR KİŞİ YILDA 10 KİLO DANA ETİ TÜKETEMİYOR

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün yayınladığı Our World In Data’da yer alan ve 2020 yılına ait verilere göre, Hong Kong 136.24 kilogramlık et tüketimi ile zirvede, ABD 126.74 kilogram ile ikinci, Avustralya ise 120.72 kilogram ile 3’üncü sırada yer aldı. Fiyat açısından Türkiye’nin yarıştığı Avrupa ülkelerinden Almanya’da kişi başı tüketim 79.18 kilogram, Fransa’da 70.20 kilogram, Yunanistan’da ise 73.87 kilogramda. OECD verilerine göre Türkiye ise 2022’de dana eti ve kıyma tüketim ortalaması olan 9.9 kilogram olarak tahmin edildi.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın