TÜRMOB Başkanı asgari ücret için rakam verdi!

Merhabalar,

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, asgari ücret zammıyla ilgili önemli bir tahminde bulundu.

 

 

Kartaloğlu, yapılacak güncellemenin ardından asgari ücrette önemli bir artış beklendiğini vurgulayarak, “Tahminim, asgari ücrette yüzde 40-50 arasında bir artış olacağı yönünde.” açıklamasında bulundu. Bu zam, milyonlarca çalışanı doğrudan etkileyecek önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 

Çeşitli programları kapsamında Ordu’da bulunan Kartaloğlu, bir restoranda gazetecilerle bir araya geldi.

 

 

Kartaloğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada asgari ücretin gündemde olduğunu anımsatarak, bu konuyla ilgili Ankara’da görüşmelerin olduğunu söyledi.

 

Kartaloğlu, masa başında devam eden görüşmelerin ve pazarlıkların devam ettiğini belirterek, “Asgari ücretle ilgili güncelleme bekleniyor. Tahminime göre, asgari ücrette yüzde 40-50 arasında bir artış olacak. Ülkemizde sabit gelir elde edenlerin satın alma gücü ciddi şekilde azaldı. Bu durumu hepimiz yaşıyor ve gözlemliyoruz. Bu durumun temel nedeni enflasyon.” dedi.

“2017’de asgari ücretle kıyasladığımızda muhasebe ücretleri yaklaşık olarak 7 katına çıktı. Fakat enflasyona göre bu oran 7-8 kat artmış durumda. Bizim Bakanlık tarafından onaylanmış muhasebe ücret tarifemiz bulunmakta. Sadece bu dönemde bu ücretler 2,61 kat arttı. Dolayısıyla, muhasebe camiası, mali müşavirler olarak bu süreçte ciddi kayıplar yaşadık, ekonomik olarak zor durumdayız. Bu nedenle ücret tarifemizi güncelleme yoluna gidiyoruz. Bu çalışmayı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Onay sürecinin ardından güncellenmiş ücret tarifemizi yayımlamayı planlıyoruz. Umarım kayıplarımızı telafi edecek bir artışı elde edebiliriz.”


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın