Yıllar sonra açıklandı… Dünya koronavirüs ifşasını konuşuyor!

Merhabalar,

2019’un son aylarında hayatımıza giren Koronavirüs (Kovid-19) dünya genelinde milyonlarca hayata mal oldu.

Pek çok alışkanlığımızı geride bırakmamıza neden olan virüsü aşıların yardımı ile yenmeyi başardık.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Kovid-19’un sıhhat açısından artık ‘küresel bir acil durum’ teşkil etmediğini açıkladı.

Bu açıklama ile Dünya derin bir nefes alırken virüsün kökeni, nasıl ve ne vakit ortaya çıktığına dair şimdi net bir bilgiye sahip olmayan bilim dünyası ABD’den gelen açıklamaları tartışıyor.

yillar sonra aciklandi dunya koronavirus ifsasini konusuyor 0 Yd3PD5VL

2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korovirüs kısa müddette dünyanın dört bir yanına yayılmıştı. Bölgedeki laboratuvar ise o tarihten beri pek çok teorinin merkezinde yer almıştı.

İngiliz Sunday Times’a konuşan ABD’li yetkililer, salgının sıfır noktası olan Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde yapılan bilimsel deneylerin ayrıntılarını kamuoyu ile paylaştı.

ABD’li araştırmacılar, Covid-19’un kelam konusu laboratuvardaki bilim insanları tarafından Çin’in güneyindeki bir maden kuyusunda keşfedilen misal bir Koronavirüs üzerinde yapılan deneyler yoluyla yaratıldığına inanıyor.

ABD’li araştırmacılar, Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki araştırmacıların, daha sonra albino fareleri enfekte etmek için kullanılan yüksek derecede bulaşıcı mutant suşlar oluşturmak için ölümcül koronavirüsleri birleştirdiklerini sav ediyor.

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililer, araştırma programının Çin ordusu tarafından biyolojik silah geliştirmek maksadıyla finanse edilmesi nedeniyle bâtın tutulduğuna ve üzerinin örtüldüğüne inanıyor.

ABD’li müfettişler, virüsün dünyaya yayılmadan evvel bir laboratuvar kazasıyla Wuhan kentine sızan Covid-19’un yaratılmasına yol açtığını öne sürüyor.

yillar sonra aciklandi dunya koronavirus ifsasini konusuyor 1

Bazı uzmanlar, virüsün enfekte bir bilim insanı yoluyla yahut tesisteki atıkların uygunsuz bir halde bertaraf edilmesi yoluyla kaçmış olabileceğine inanıyor.

Geçtiğimiz günlerde BBC’ye konuşan Çinli bilim insanı George Gao’nun kelamları dünya basınında geniş yer bulmuştu.

Çinli üst seviye bilim insanı BBC’ye verdiği demeçte, virüsün laboratuvardan sızmış olma mümkünlüğünün göz arkası edilmemesi gerektiğini söylemişti.

Çin Hastalık Denetim Merkezi’nin lideri olarak Prof George Gao, pandemiye karşılık vermede ve kökeninin izini sürme gayretlerinde kilit bir rol oynadı.

Çin hükümeti, hastalığın Wuhan’daki laboratuvardan kaynaklanmış olabileceği tarafındaki tüm tezleri reddediyor. Lakin Gao bu ihtimali gözardı etmiyor.

WUHAN LABROTUVARI İNCELENDİ

‘Her vakit her şeyden şüphelenebilirsiniz. Bu bilimdir. Hiçbir şeyi göz gerisi etmeyin’ diyen Gao Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) hakkında resmi soruşturma yürütüldüğünü de açıklamıştı.

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın