Korkulan oldu: ABD 10 yıllık tahvil getirisi, 2007’den bu yana ilk kez yüzde 5’in üzerine çıktı

Merhabalar,

On yıl vadeli ABD Hazine tahvil getirisi, Federal Rezerv’in yüksek faiz oranlarını sürdüreceği ve hükümetin büyüyen bütçe açıklarını kapatmak için tahvil satışlarını artıracağı beklentileriyle 16 yılın ardından ilk kez %5’i aştı.

Getiri, 2007’den bu yana en yüksek olan %5,02’ye 11 baz puan arttı. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta merkez bankacılarının Kasım toplantısında faizleri sabit tutmaya eğilimli olduklarını, ancak dayanıklı bir ekonominin enflasyon risklerini artırması halinde faiz artırımına açık olduklarını belirtti.

Barclays Plc’nin Avrupa faiz stratejisinin başı Rohan Khanna, “Federal Reserve, büyüme hala dayanıklı ve enflasyon istikrarlıyken kısa vadeli faiz oranlarını tekrar yükseltme konusunda temkinli davranıyorsa, piyasa uzun vadeli faiz oranlarını yansıtmaktan başka bir seçeneği olmaz,” diyor.

Bono tahvillerini zayıflatan bir diğer etken, hükümetin büyüyen bütçe açıklarının sürdürülebilirliği konusundaki artan endişeler. Bu durum, ABD Hazine’nin tahvillerin arzını daha da artırmaya zorlayabilir.

Fed ve ABD Hazine’sinin çifte darbesi, birçok kişinin 2023’ün “tahvil yılı” olacağı umutlarını yok etti. Bu durum daha yakın zamanda, İsrail-Hamas çatışması jeopolitik endişeleri yeniden alevlendirdiğinde bile, güvenli liman arayışının ABD tahvillerine yönelmesini engelledi.

Bloomberg stratejistlerine göre bir yıldan fazladır ters olan Hazine getiri eğrisinin normalleşmesi genellikle kabul gördüğü üzere ekonominin daralmak üzere olduğunu veya hatta bir resesyona girildiğini göstermiyor.  Daha çok yüksek bir nötr faiz oranı ve artan risk primleri ile ilgili.

Son iki aydaki satış, uzun vadeli tahvilleri etkileyen ve yüksek faiz oranlarının ve güçlü büyümenin uzun bir dönemini içeren şekilde gerçekleşti. ABD tüketici fiyatları Eylül ayında ikinci ay üst üste hızlı bir şekilde arttı ve ekonomik veriler dayanıklı bir ekonomiyi işaret etmeye devam ediyor.

Bu düşüş, Avrupa’da da getirileri yükseltti. Alman ve İngiliz 10 yıl vadeli tahvil getirileri Pazartesi günü 8 baz puan yükseldi, çok yıllık zirvelere doğru geri döndü.

TD Securities’tan stratejistler Gennadiy Goldberg ve Molly McGown’a göre “Seviyeler kısa vadeli olarak cazip görünse de, yatırımcıların muhtemelen katalizörleri (jeopolitik riskler veya yavaşlayan veriler gibi) beklemeye devam etmeleri muhtemel. Bu da faiz volatilitesini kısa vadede son derece yüksek tutabilir.”


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın