Wall Street’te avukatlar bankacıları nasıl geçti?

Merhabalar,

Wall Street, piyasa bedeli bakımından dünyanın en büyük borsalarına konut sahipliği yapıyor. New York Menkul Değerler Borsası) ve NASDAQ’ın yer aldığı Wall Street, New York’un ünlü Manhattan bölgesinde bulunuyor. 19. yüzyılda ABD’nin finans sanayisinin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı Wall Street, birebir vakitte birinci gökdelenlerin de yükseldiği mahalle olmuştu. On yıllar boyunca en büyük bankacıların doğduğu Wall Street’te tabiri caize periyot değişti; artık finans merkezinde en çok bankacılar değil, avukatlar kazanıyor…

Lisa Lippman, Manhattan’da emlakçılık yapıyor, tıpkı vakitte bir avukat. Dünyanın en kıymetli semtlerinden birinde emlakçılık yapan Lippman, Central Park üzere kentin en hoş görünümüne bakan ve en az 7 milyon dolar bedelindeki dairelerini satın alan müşterilerinde son yıllarda bir değişim olduğunu söylüyor. “Artık en yüksek teklifi sunanlar bankacılar değil, avukatlar” diyen Lippman, kelamlarını şöyle sürdürüyor:

“Eskiden yatırım bankeri olmak çok kıymetli bir şeydi. Artık beşerler ilgi göstermiyor. Favori müşterileri söylemem gerekirse de varlıklı avukatlar derim.”

Wall Street’te bankacılar evvelden avukatların katbekat üzerinde kazanıyordu, artık en güzel performansı gösteren bankacılar dışında genel olarak bankacı maaşları dingin. Bunun yanında, hukuk firmalarındaki değişen dinamikler sonucunda de avukat maaşları süratle yükselmekte.

wall streette avukatlar bankacilari nasil gecti 0 MTFy48FRWall Street’te en çok kazanan meslek kümesi değişiyor. Fotoğraf: Wikimedia Commons

30 piyasa uzmanıyla yürütülen görüşmeler ve bankacılar ile avukatların maaşlarına dair 20 yıl öncesine dönük yapılan taramalar değerli bilgiler sunuyor. Wall Street’teki bankalarda yüksek düzeylerdeki yöneticiler dışındaki bankacılar, genelde primler dahil yılda ortalama 1 ila 2 milyon dolar ortasında kazanıyor ve bu meblağ 20 yıl öncesine nazaran neredeyse birebir.

20 YIL ÖNCEYE NAZARAN 3 KAT FAZLA KAZANÇ

Öte yandan, hukuk firmalarındaki birebir durumlarda çalışan avukatlar ise 20 yıl öncesine nazaran neredeyse 3 kat fazla kazanıyor ki o da yıllık yıllık en az 3 milyon dolara denk geliyor. Wachtell, Lipton, Rosen & Katz, Kirkland & Ellis üzere şirketlerdeki ayrıcalıklı bir küme ise yıllık 15 milyon dolar civarında gelir elde ediyor.

Hukuk şirketinde işe alım danışmanlığı yapan Mark Rosen, “İşler artık eskisi üzere değil. Avukat maaşları inanılmaz biçimde yükseldi” demekte.

Avukat Rob Kindler’in öyküsü ise daha farklı. Kindler, 2000’lerin başında maaşının 5 katını kazanabilmek için kalburüstü Cravath, Swaine & Moore hukuk firmasından ayrılıp, bankacılık kesimine geçtiğini belirtiyor. 69 yaşındaki Kindler, bu ayın başında Morgan Stanley’den istifa ederek, Paul Weiss isimli hukuk firmasına geçtiğini lisana getiriyor. Kindler, burada performansına bağlı olarak 10 milyon dolardan fazla kazanacağını ve bunun da Morgan Stanley’deki maaşını geçtiğini vurguluyor.

Avukatlar ve bankacılar için Wall Street’in temel taşları demek yanlış olmaz. İki küme, dünyanın en büyük şirketleri ismine her türlü manevrayı kolaylaştırmak için birlikte çalışıyor; müşterilerinin para kazanmasına, ayrıyeten istenmeyen davaları yahut yatırımcıları uzaklaştırmasına yardımcı oluyor. Servetin bankacılardan avukatlara geçişinin nedenleri ise çeşitli…

İlk olarak, avukatların değişen iş tariflerine değinmek gerek. Avukatlar artık yalnızca kontrat imzalamakla yükümlü değiller. Bugünün kurumsal avukatları, şirket yöneticileri ismine yeni bir politikayı yahut fikri deniyor, kurullarla çatışıyor yahut veraset davası üzere çetrefilli meselelerle boğuşuyor. Yani 20 yıl öncesine nazaran daha etkinler.

wall streette avukatlar bankacilari nasil gecti 1 A59btPmK

NYSE, piyasa pahasına nazaran dünyada en büyük menkul değerler borsası. Fotoğraf: Wikimedia Commons

Aynı vakitte, büyük hukuk firmalarının kimileri hariç olmak üzere neredeyse tüm dal, maaşların üretkenlikten fazla kıdeme dayalı olduğu sabit ödeme yapısını terk ettiğinden, firmaların fiyatlandırma yapısı da büsbütün değişti. Bu durum, spor ekiplerinin yıldız oyuncularla kontrat imzalamak için kesenin ağzını açmasına benziyor. Yani, hukuk firmalarında yetenek transferi için teklif verme savaşlarında yeni bir çağ başladı.

Özellikle kimi firmalar, son 15 yılda yetenekleri kapmak ve rakiplerine fark atarak işlerini hızlandırmak için son 15 yılın birinci birkaç yılında avukat maaşlarını 20 milyon dolar üzere bir düzeye yükseltmişti. 

Ayrıca, finans bölümünde halka arzların ve birleşmelerin azalmasının son yıllarda kesimde bir sakinliğe neden olduğu lisana getirilmekte. Sakinlikle birlikte primlerin de azalması bankacılıktaki maaşların yıllardır neredeyse tıpkı kalmasına neden oluyor.

Kaynaklar: The Wall Street Journal, Insider

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın